21.07.2022

Wybieramy meble do pokoju dla ucznia – wskazówki


Meble w pokoju dziecka towarzyszą mu zazwyczaj od najmłodszych lat do okresu dojrzewania. Jest to czas, kiedy dziecko się rozwija i intensywnie uczy. Dlatego odpowiednio dobrane i ponadczasowe meble są kluczem nie tylko do utrzymania dobrego samopoczucia młodego ucznia, ale także zachowania oszczędności dla rodziców. Poznaj nasze wskazówki, które ułatwią Ci wybór dobrych mebli do pokoju dziecka.

Meble do pokoju dla ucznia

Biurko, czyli idealny stolik do nauki

Po pierwsze musisz zwrócić uwagę, gdzie Twoje dziecko będzie mogło się skupić i skoncentrować na nauce oraz odrabianiu lekcji. Eksperci jednogłośnie uznają, że zdolność uczenia się wzrasta, gdy uczeń znajduje się w odpowiednim środowisku. Od razu zaznaczamy: łóżko to nie najlepszy pomysł! Dzieje się tak dlatego, że mózg kojarzy przebywanie w łóżku z chwilą odpoczynku i relaksu, więc przygotowuje organizm do snu. Dlatego, gdy zaczynasz czytać książkę w łóżku, wkrótce zasypiasz lub prawie zamykasz oczy. To pierwszy powód, dla którego dziecko musi mieć w swoim pokoju stół do nauki.

Po drugie odpowiednie biurko pozwoli zachować porządek w pokoju i sprzyja lepszej organizacji. Nie ma nic lepszego niż jedno miejsce do przechowywania książek, zeszytów, pojemników na długopisy i innych niezbędnych materiałów do nauki. Warto wybrać model z szufladami lub dodatkowymi szafkami, by móc pochować w nich drobiazgi.

Idealny rozmiar stolika do nauki powinien mieć co najmniej 90 centymetrów szerokości i 50 centymetrów głębokości. Taka powierzchnia jest wystarczająco duża, by swobodnie odrobić lekcje. Ważna jest również odpowiednia wysokość biurka. W przypadku dzieci do siedmiu lat najbardziej zalecana jest ta do 65 centymetrów. Dla większych, w tym nastolatków, idealna wysokość wynosi od 73 do 82 centymetrów.

Biurko - idealny stolik do nauki

Krzesło do biurka i jasne oświetlenie – nieodłączni towarzysze nauki

Najlepszym towarzyszem miejsc do nauki są krzesła do biurek. Ich wygląd i użyteczność muszą być zgodne z koncepcją ergonomii. Oznacza to, że trzeba kupić model z wygodnym oparciem i siedziskiem oraz we właściwych dla dziecka wymiarach. Dobrym wyborem są fotele do biura z regulacją wysokości siedziska i nachylenia oparcia. Takie rozwiązanie „rośnie” wraz z dzieckiem. To, czy wybierzesz krzesło na kółkach, czy bez zależy od tego, czy jesteś przygotowany na to, że siedzisko stanie się też doskonałym źródłem rozrywki.

Do nauki potrzebne jest też odpowiednie światło. Jeśli to możliwe ustaw meble do pokoju dziecka w odpowiednich miejscach. Biurko z krzesłem najlepiej umieścić przy oknie, żeby naturalne światło dobrze oświetlało przestrzeń do nauki. Jeśli nie jest to możliwe, zainwestuj w dobre źródło sztucznego oświetlenia. Zawsze warto mieć lampkę stołową, która pozwoli ukierunkować światło na konkretne miejsce.

krzesło do biurka

Meble dla ucznia – dodatkowe elementy

Nie mniej ważne elementy wyposażenia pokoju dla ucznia to wygodne łóżko. Sen jest podstawą regeneracji, więc młody człowiek musi mieć komfortowe miejsce do wypoczynku. Każdy uczeń powinien też mieć w pokoju szafę, półki i regały. Te elementy nie tylko zmieniają otoczenie, ale również spełniają wiele funkcji. Można w nich przechowywać ubrania, rzeczy do szkoły, pamiątki z wakacji, ulubione książki, puchary z zawodów sportowych i inne gadżety.

Warto również zadbać o specjalny kącik do czytania. Wygodny fotel i mały stolik postawiony obok, zapewnią dziecku maksymalny komfort podczas wykonywania tej czynności. Wszechstronnym akcesorium w pokoju ucznia jest też wieszak. Ten element nie musi znajdować się jedynie w przedpokoju. W minimalistycznej wersji w postaci półki z kilkoma hakami do wieszania może zawisnąć w dziecięcym pokoju. Będzie nie tylko częścią dekoracji, ale też przysłuży się do utrzymania porządku w pomieszczeniu. Pomyśl tylko: nigdy więcej porozrzucanych worków ze szkolnym obuwiem. To naprawdę przydatny gadżet.

meble dla ucznia

Funkcjonalny pokój i zróżnicowany styl

Kiedy wybierasz meble do pokoju dziecka, pamiętaj, że muszą to być uniwersalne, praktyczne przedmioty, które optymalizują przestrzeń. Mebel często może pełnić więcej niż jedną funkcję i to jest właśnie ta funkcjonalność, którą należy się kierować (tak jak na przykład wieszak połączony z półką). Wielozadaniowe meble są też alternatywą do zagospodarowania i pełnego wykorzystania małej przestrzeni.

Pamiętaj, że celem jest utrzymanie porządku w pokoju ucznia i stworzenie atmosfery, która będzie sprzyjać relaksowi, nauce, ale też zabawie. Dlatego nie kieruj się standardami, lecz wybierz zróżnicowany styl, dopasowany do marzeń i potrzeb Twojego dziecka. Zapytaj je o zdanie, co sądzi na temat danego koloru mebli. Może ma jakiś swój ulubiony? Pamiętaj, że ściany lepiej pomalować na odcienie jasne i neutralne. Kolory do wnętrza można wprowadzić w takich detalach jak zagłówek łóżka, poduszki, fronty biurka, grafiki na ścianie i inne elementy, które są częścią pokoju.

Podczas urządzania pokoju dla ucznia, weź pod uwagę, że to pomieszczenie nie może przeszkadzać w nauce, ale też musi sprzyjać dobremu samopoczuciu dziecka.

funkcjonalny pokój

Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Biuro, Kuchnia, Łazienka, Przedpokój, Salon, Sypialnia
Szafki i półki – po co nam one?

Szafki i półki to meble tak bardzo „codzienne”, że często w ogóle zapominamy o ich istnieniu. Czy ktoś potrafi sobie jednak wyobrazić […]

03.01.2021