12.08.2022

Jak urządzić dom, by zaoszczędzić na energii cieplnej?


Oszczędzenie, zwłaszcza na ogrzewaniu stało się podstawą planowania domowego budżetu. Jednak oprócz aspektu ekonomicznego przyczynia się również do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Samo ocieplenie domu lub zainstalowanie odpowiednich okien i drzwi nie wystarcza, by zaoszczędzić na energii cieplnej. Trzeba też wspomnieć o niektórych zasadach urządzania wnętrz, które mogą pomóc ograniczyć straty ciepła i zaoszczędzić na ogrzewaniu. Oto kilka z nich.

Odpowiednio zaaranżuj okna

Słońce jest największym, darmowym źródłem ciepła, więc wykorzystuj je w pełni, gdy wychodzi na niebie. W ciągu dnia wpuść je do domu: odsuń zasłony i podnieś rolety. W ten sposób wpuszczasz do wnętrza promienie, które poprawiają komfort cieplny. Gdy tylko się ściemni, zasłoń okna i rolety, by nie dopuścić do ucieczki ciepła. Zamknij także drzwi pomieszczeń, z których nie korzystasz, by utrzymać stałą temperaturę i nie ochładzać w pozostałych części domu.

W kwestii zasłaniania okien skorzystaj z rolet termoizolacyjnych. Oprócz izolacji termicznej pomagają one również w izolacji akustycznej i są świetnym rozwiązaniem do sypialni. Pamiętaj, by na okna patrzeć całościowo, więc posprawdzaj połączenia parapetów i ewentualne pęknięcia w murze. Jeśli nie naprawisz drobnych wad, nawet gdy zamontujesz rolety, nadal będziesz mieć znaczne straty ciepła.

Nie zostawiaj pustych ścian w salonie

Puste ściany bez mebli w dużych pomieszczeniach, takich jak salon nie tylko wyglądają smutno, ale też nie zatrzymują ciepła. Dlatego warto pomyśleć o ich aranżacji. Ściany wyłożone obrazami, lustrami, półkami czy nawet tapetami pozwolą stworzyć cieplejszą przestrzeń. Warto również pomyśleć o meblach. Na przykład regały na książki są świetnym izolatorem ciepła. Taki mebel może stanąć nie tylko w salonie, ale także w sypialni lub nawet w szerokim przedpokoju.

Jeśli regał nie może stanąć w Twojej sypialni, pomyśl o innym materiale, który – oprócz izolacji termicznej – jest dobrym izolatorem akustycznym. Mowa o korku, którym możesz pokryć ściany, zrobić z niego tablicę na notatki lub zamówić wykonany z niego stolik nocny. Bambus to kolejna ekologiczna alternatywa, która zatrzymuje ciepło we wnętrzach. Warto postawić kilka mebli wykonanych z tego materiału.

Postaw na tekstylia i odpowiednie kolory

Diabeł tkwi w szczegółach, więc warto zadbać o dodatki. Jeśli chcesz, by Twój dom wydawał się ciepły, a co za tym idzie bardziej komfortowy, kup poduszki, puszyste koce, flanelową pościel, zawieś kryjące zasłony. Jeśli chodzi o kolory, postaw na ciepłe tony: pomarańczowy, żółty i beżowy, czyli wszystkie, które odpowiadają słonecznym barwom.

Połóż dywaniki na podłodze, które zapobiegają utracie ciepła. Do małych pomieszczeń możesz zdecydować się na jednorodny, prosty i neutralny, który nie przytłacza otoczenia, natomiast do dużych przestrzeni możesz postawić na dywan w piękne wzory. A, czy wiesz, że ściany pomalowane na ciepłe kolory akumulują więcej ciepła? To prawda, więc zastosuj to w praktyce.

Dzięki tym sztuczkom Twój dom będzie cieplejszy i przytulniejszy, a Ty dodatkowo zaoszczędzisz na kosztach energii cieplnej.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Jadalnia, Salon
Retro i vintage vibes w jesiennych aranżacjach

W okresie jesienno-zimowym coraz częściej sięgamy po dodatki w odcieniach: złota, brązu oraz bordo. Nic dziwnego – to idealne połączenie kolorów, które […]

06.10.2023