08.06.2020

Jakie krzesło do biurka?


Ergonomiczne krzesło do biurka – na jakie parametry zwracać uwagę?

Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest przede wszystkim wysokość. Zarówno zbyt wysokie, jak i za niskie krzesło biurowe uniemożliwi właściwe rozłożenie ciężaru wzdłuż kręgosłupa, co będzie wiązało się z dużym dyskomfortem i dolegliwościami bólowymi. Meblując swoje biuro domowe, wybierając fotel biurowy, zwróćmy uwagę na możliwość regulacji siedziska, tak aby nogi mogły pozostawać zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni.

Drugą ważną kwestią jest oparcie, które powinno być tak wyprofilowane, aby zapewnić dobre podparcie dla naszego kręgosłupa. Najważniejszą kwestią w przypadku siedziska jest jego głębokość. Zarówno zbyt płytkie, jak i zbyt wysokie nie pozwoli na ułożenie ciała w odpowiedniej pozycji, a to z kolei wywoła olbrzymi dyskomfort. Tu znów sprawdza się zasada zgięcia nóg w kolanach pod kątem 90 stopni.

Warto również zwrócić uwagę na podłokietniki. Większość foteli biurowych posiada za wąskie podłokietniki, których nie można w dodatku regulować. Nie jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli dużo czasu spędzamy przed komputerem i posługujemy się myszką. Podłokietniki powinny wspierać nasze ręce przez cały czas, dlatego ważna jest możliwość ich regulacji – w zależności od wykonywanej aktualnie czynności.

Ostatnim ważnym kryterium wyboru fotele do biurka jest materiał wykonania. Najbardziej wytrzymała i wygodna zarazem okaże się skóra naturalna, która zapewni dodatkowo dobrą wentylację. Nieco mniej trwała, ale równie estetyczna będzie ekoskóra. Nowoczesne krzesła do biurka bardzo często wykonane są z trwałych włókien syntetycznych. Jeżeli chcemy kupić obrotowe krzesło do biurka i zależy nam na maksymalnej ochronie naszego parkietu, wybierzmy model wyposażony w gumowane kółka. 

Krzesło do biurka dla dziecka – o czym warto pamiętać?

Przy wyborze krzesła do biurka dla dziecka należy kierować się podobnymi zasadami, co w przypadku dorosłych, pamiętając oczywiście o dopasowaniu wysokości mebla do wzrostu dziecka. Jeżeli zależy nam na tym, aby krzesło mogło mu posłużyć przez wiele lat, najlepiej kupić model wyposażony w dobry system regulacji. Głębokość siedziska powinna wynosić mniej więcej ¾ długości ud dziecka, a w trakcie siedzenia jego nogi powinny być zgięte pod kątem prostym przy jednoczesnym opieraniu stóp na podłodze.

Jaki fotel do biurka wybrać?

Fotel biurowy na kółkach

Fotel biurowy na kółkach to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, jeśli dysponujemy dość dużym i przestronnym miejscem pracy. Kółka powinny być stabilne – tak, aby krzesło nie przesuwało się samoistnie wtedy, kiedy nie będzie takiej potrzeby. Materiał wykonania kółek ma duże znaczenie, przede wszystkim z uwagi na siłę tarcia. Powinniśmy je wybierać ze względu na rodzaj powierzchni. Jeżeli w naszym pomieszczeniu znajdują się płytki, zwróćmy uwagę przede wszystkim na stabilność kółek. W przypadku dywanu niezwykle istotne okaże się wygodne przesuwanie kółek, a w przypadku paneli ochrona przed zarysowaniem.

fotel obrotowy do biura

Krzesło biurowe na płozach

Podstawę krzesła biurowego mogą stanowić także płozy, które wpływają na łatwość jego przesuwania: fotela nie trzeba wówczas przenosić, a raz ustawione zapewni dużą stabilność.

Krzesło gamingowe

Jak sama nazwa wskazuje, jest to fotel przeznaczony dla graczy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pełnił funkcję ergonomicznego krzesła biurowego. Wyróżnia je kubełkowa konstrukcja, co ma pozytywny wpływ na prawidłową postawę i zdrowie naszego kręgosłupa w trakcie wielogodzinnej pracy przy komputerze. Przy wyborze krzesła gamingowego warto sprawdzić jakość jego obicia oraz grubość wypełnienia piankowego.

Krzesło do biurka powinno zapewniać maksymalną wygodę oraz odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. W przeciwnym razie może przyczynić się do wielu dolegliwości bólowych. Wybierając odpowiednie krzesło biurowe warto kierować się wymienionymi powyżej kryteriami, które wpłyną na jego ergonomię.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Biuro
Jak urządzić domowe biuro? Biuro w domu krok po kroku!

Domowe biuro – obowiązkowe elementy Urządzanie biura w domu to nie lada wyzwanie – trzeba samemu zadbać o podstawowe elementy, które sprawią, […]

24.02.2020