30.05.2022

Urządzanie pokoju dziecięcego. Podpowiadamy pomysły na Dzień Dziecka


Jak sprawić by Twoja Pociecha swój pokój traktowała jak swoje królestwo? Znamy kilka sprawdzonych tipów jak urządzić pokój dziecięcy, jakie meble dziecięce wybrać, a przede wszystkim jak sprawić by urządzanie pokoju dziecięcego było rozwiązaniem dopasowanym do jego kolejnego etapu. Czy są tutaj bohaterowie bajek? Jak ważne są dodatki? A jak jest z tym światłem? Obalamy legendy i mity.

Słowem wstępu rozpracowujemy temat dla zakresu wiekowego: 3-10 lat. A więc nasi mali bohaterowie są na etapie, w którym ciekawość świata jest na najwyższym poziomie. Daje to nam już pierwszą wskazówkę: tworzymy pokój, który zaciekawi, a  przy tym wszystkim pomoże mamie w organizacji przestrzeni.  Od niej zaczniemy. 

Meble dla dzieci: łóżko – tapczan, łóżko z obudową czy może łóżko domek?

Wybór tego jednego z najważniejszych elementów w pokoju dziecięcym zależy od: funkcjonalności oraz możliwości zainteresowania dziecka. Ostatnio na rynku królowały łóżka domki, których konstrukcja pozwala na aranżację dla dziewczynki i chłopczyka. Co więcej zabezpiecza nas w kolejnych latach przed falami nowych ulubionych kolorów, motywów czy tego czym żyje w szkole. Rama takiego łóżka pozwala na zawieszenie tam światełek, materiałów czy sama w sobie tworzy motyw domu. Kolejnym modelem jest tapczan z półkami. Szuflady to dodatkowa półka na zabawki, ubranka czy coś co czasami chcemy ukryć, a brakuje nam typowo komody czy półki. Przykładem jest łóżko dziecięce z serii Babydreams, które dodatkowo na boku ma naklejkę z postaciami. Wybór jest tak duży, że kolorystycznie mamy możliwość dopasowania do każdej aranżacji. 

Jak już padł wybór na łóżko, to może być ono super alternatywą dla prezentu dla dzień dziecka. Nowy koc czy pościel z bohaterem bajki to zdecydowanie powód do ważnego wydarzenia w życiu dziecka. A może to kwestia dodania samej poduszki o super mocy? Jako rodzice wiemy też, że dziecko może nam dużo podpowiedzieć więc jeśli ma być to jego lub jej królestwo warto zapytać jaki kolor jest teraz ulubionym. 

łóżko dziecięce

Jakie meble dla dzieci: komody, szafki i kącik zabaw?

 Z ciekawostek tutaj podpowiadamy, że szafa jest też super partnerem w procesie wychowywania. Sposób jest bardzo prosty – wystarczy tylko włączać dziecko do wspólnego porządkowania pokoju. Pomoże to pokazać jak dobre jest rozplanowanie ułożenia rzeczy w środku i pilnowanie tego by odkładać rzeczy we właściwe miejsce. 

Przy planowaniu zakupu komody czy szafy polecamy kolor biały, który wkomponuje się w każdą przestrzeń. Urządzanie pokoju dziecięcego dla nas rodziców, wiąże się z planowaniem długofalowym, czyli nie chcemy zmieniać mebli przy każdym etapie rozwoju. Klasyka sprawdza się idealnie, co zaobserwować możemy przy kolekcji Charlie.

Fotel obrotowy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Krzesło będzie towarzyszyło przy pierwszych rysunkach, wzorach i szkolnych zadaniach. Tutaj do tematu trzeba podejść szerzej. Rodzic powinien sprawdzić wysokość, możliwość regulacji, a nawet dopasować podłokietniki. Dlaczego? Kręgosłup rozwija się do 18 roku życia, a w wieku szkolnym kształtuje się. Ponad to dziecko rośnie, a jego mięśnie nie są wystarczającym oparciem dla kręgosłupa. Ważna jest rola rodzica by pilnował i wdrażał zdrowe nawyki takie jak ruch czy odpowiednia dieta. Fotel obrotowy, który z pozoru wydaje się mało ważną rzeczą, taki nie jest. Powinien być ergonomiczny i wpasowywać się w naturalną krzywiznę kręgosłupa. 

Przedstawiamy kilka wskazówek pod wybór odpowiedniego siedziska podczas urządzania pokoju dziecka.

  1. Wysokość. Powinna być dobrana tak, że stopy dotykają podłoża. Dzięki temu dziecko nie będzie szukało podparcia poprzez oparcie jednym łokciem na biurku czy siedzeniu na boku. Ważne to jest by nie obciążać kręgosłupa, a naturalnie zagwarantować stabilność.
  2. Jakość materiałów i gwarancja. Wydaje nam się czasami, że oferta jest tak ogromna, że każdy model jest praktycznie taki sam. Jest to mylące. Warto na tym elemencie wyposażenia pokoju dziecka nie szukać oszczędności. Zwracając uwagę na materiał obicia wybierajmy ten oddychający. Podstawa niech będzie stabilna na nylonowych kółkach, które nie tylko nie rysują podłogi ale gwarantują odpowiednie rozłożenie ciężaru. 
  3. Motyw przewodni. W tych wszystkich ważnych czynnikach jest też element zabawy. A co za tym idzie motywacji. Dla przedszkolaka w końcu bardziej interesujące będzie wypełnienie pierwszych zadań na fotelu piłkarza niż zwykłym czarnym. Na pewno dla Dziewczynek znajdzie się ten z ulubionym kolorem czy motywem. W tym wszystkim ważne jest by dać dziecku komfort ale i przyjemność. 
fotel obrotowy

Meble dla dzieci – czy są ważne certyfikaty od producenta?

Zgodnie z Instytutem Nadzoru Technicznego łóżko dla kilkulatka powinno spełniać wymagania norm PN-EN 716 dotyczących mebli o wymiarach 800 mm do 1400 mm długości. Natomiast dla już dziecka w wieku szkolnym warto sprawdzić normy PN-EN 1725 dla pełnowymiarowych łóżek, a dla piętrowych PN-EN 747-1.

Dodatkowo przed zakupem jako rodzic powinniśmy zerknąć na materiał wykonania. Łącząc to wszystko z odpowiednio dobranymi meblami do wzrostu dziecka mamy idealny zestaw. 

Dzień Dziecka to moment kiedy nasze pociechy są na głównym planie dnia. Każdy rodzic dba o to by czuło się wtedy wyjątkowo. Podpowiadając jak prawidłowo oraz ciekawie urządzić pokój dziecka zachęcamy do dołożenia jeszcze jednej cegiełki – czasu dla Dziecka właśnie w tym pokoju. Będzie to dla nas też odejście od problemów i chwila by poczuć się jak dziecko. 🙂


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Biuro, Pokój dziecięcy, Pokój młodzieżowy
Minimalistyczny kącik naukowy

Zastanawiasz się jak powinna wyglądać odpowiednio zorganizowana przestrzeń do rozwoju Twojej pociechy? Postaw na minimalizm! Nie ulega wątpliwości, że to właśnie oszczędne […]

28.10.2022