24.02.2020

Jak urządzić pokój ucznia?


Dobrze urządzony pokój ucznia pozwoli mu skupić się na nauce, odprężyć po wyczerpującym dniu w szkole, a także zaprosić gości, z którymi będzie mógł komfortowo spędzić czas. Osobny pokój dla ucznia jest potrzebny, by pociecha mogła uczyć się samodzielności i zachować intymność, której z wiekiem będzie potrzebować coraz więcej. Warto przy tym pamiętać, że miejsce do nauki dla dziecka musi nie tylko być praktyczne, ale również stymulować do kreatywnego myślenia. Nie mniej ważne są meble dla ucznia: te powinny być komfortowe i przystosowane do potrzeb pociechy, a także właściwie rozmieszczone w pomieszczeniu, np. biurko pod oknem, gdzie wpada więcej naturalnego światła, będzie zdecydowanie lepszym wyborem, niż w innej części wnętrza. Dzięki poniższym wskazówkom, nauka w domu będzie dla twojego dziecka przyjemna i bardziej efektywna.

Jak urządzić mały pokój ucznia?

Mały pokój ucznia nie musi stanowić problemu aranżacyjnego. Przy niewielkich metrażach warto skupić się na najważniejszych elementach, czyli przede wszystkim biurku i wygodnym, ergonomicznym krześle. Koniecznie zadbaj o to, aby wspomniane elementy były dopasowane do potrzeb dziecka, szczególnie do jego wzrostu. Dzięki temu uchronisz pociechę przed poważnymi wadami postawy. Jeżeli nie wiesz, jak wybrać odpowiednie biurko, zajrzyj do naszego wpisu Kupujemy biurko do nauki – na co zwrócić uwagę.

Kolejne elementy, które powinny znaleźć się w pokoju ucznia i przedszkolaka, to szafki i szafy do pokoju dziecka, w których schowasz wszystkie ubrania dziecka czy zabawki. Godnymi polecenia meblami są tu: szafa 2D3S Sven i komoda KittyObydwa produkty doskonale odnajdują się zarówno w małych, jak i większych wnętrzach. W zależności, czy bardziej przypadnie ci do gustu linia Sven czy Kitty, pomyśl o wzbogaceniu jej o inne elementy danego systemu. Dzięki możliwości samodzielnego dodawania produktów, możesz dopasować optymalną dla posiadanego metrażu liczbę mebli. To sprawi, że mały pokój dla ucznia nie będzie przytłaczał, a przy tym będzie miejscem w pełni funkcjonalnym.

Jak powinno wyglądać miejsce do nauki?

Pokój pierwszoklasisty powinien stymulować do nauki. Już na początku edukacji pociechy warto zadbać, by dziecko lubiło się uczyć i pozostawało ciekawe świata – a do tego przyda się kreatywna przestrzeń – a tą zaaranżujesz dzięki szafkom i półkom do pokoju dziecięcego. Oprócz biurka, w kąciku do nauki powinna się znaleźć tablica korkowa, na której pociecha będzie mogła przypiąć plan lekcji, słówka z angielskiego czy inne, ważne dla niej informacje. Warto dodać także półki, takie jak Nordis lub ciekawy regał np. Domino C. 

regał domino

Na meblach mogą stanąć, oprócz książek, również akcesoria, które nawiążą do zainteresowań dziecka. Jeśli na przykład lubi grać w piłkę, niech znajdą się na niej piłkarzyki, piłka z autografem lub zdjęcia ulubionych sportowców. Jeżeli natomiast jest zapalonym podróżnikiem, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie globus, książki podróżnicze, czy też pamiątki z wakacji. Warto również zaaranżować pokój tak, aby był idealnym miejscem do spędzania czasu. Więcej porad na ten temat znajdziesz w artykule: Jak wybrać biurka szkolne dla chłopca i dziewczynki? 

Pokój dla pierwszoklasisty – stwórz kącik sprzyjający relaksowi i zabawie

Meble dla pierwszoklasisty to nie tylko biurka i regały. Obecnie na rynku znajdziesz wiele ciekawych elementów, takich jak hamaki, huśtawki czy wielkie pufy. Takie meble będą sprzyjały zabawie z rówieśnikami, a także wypoczynkowi i relaksowi. Doskonale sprawdzą się również, jeśli chcesz stworzyć kącik do czytania dla dzieci. W takiej komfortowej przestrzeni, twoje dziecko będzie chętnie spędzało czas przy lekturze.

Jak urządzić mały pokój dla ucznia? Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu!

Biurko przy oknie to zawsze najlepsze rozwiązanie. Dzięki takiemu usytuowaniu mebla, dziecko może swobodnie korzystać z naturalnego światła. Jeśli jednak ustawienie biurka pod oknem nie jest możliwe, koniecznie zatroszcz się o to, aby pomieszczenie było dobrze doświetlone – to niezbędne, by dziecko mogło komfortowo czytać czy odrabiać lekcje. Oprócz górnego światła, przyda się również lampka przy biurku, lampka nocna przy łóżku; jeśli przewidujesz kącik do czytania dla dzieci, również w tym miejscu zastosuj kinkiet lub lampę.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły