26.06.2023

Ryflowane fronty, czyli wyjątkowy design do każdego wnętrza


Fronty meblowe odgrywają kluczową rolę w wyglądzie i funkcjonalności każdego wnętrza, niezależnie od tego, które pomieszczenie aktualnie urządzasz. Dobrze dopasowane do wnętrza i charakteru samych domowników meble są w stanie stworzyć spójną całość, która cieszyła będzie oczy nie tylko mieszkańców, ale także gości. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów frontów, jednak to właśnie te ryflowane zdobywają coraz większą popularność i stają się wyborem dla wszystkich tych, którzy swojemu wnętrzu chcą dodać elegancji i niepowtarzalnego stylu. W dzisiejszym artykule chcemy zatem przedstawić Ci wszystkie wady i zalety tego rozwiązania, najpopularniejsze rodzaje „ryfli” oraz podsuniemy kilka sprawdzonych sposobów na skuteczne i bezpieczne ich czyszczenie!

Czym są ryflowane fronty?

Ryflowane fronty to takie, które ozdobione są specjalnymi rowkami. Rowki te wytwarzane są różnymi technikami, takimi jak frezowanie czy tłoczenie – to nadaje meblom unikalny wygląd i ciekawą fakturę. Zagłębienia mogą być ułożone w różne wzory, mogą być pionowe, poziome, skośne, krzyżowe, a także mogą mieć różną głębokość. Co jednak najważniejsze, ryflowane fronty nadają się do niemal wszystkich rodzajów mebli – szafek kuchennych, szaf, biurek, ale również mebli wykorzystywanych w łazienkach.

Warto wspomnieć także o tym, że ryflowane fronty pasują do wszystkich rodzajów aranżacji wnętrz, od nowoczesnego minimalizmu, po te o charakterze klasycznym. Wszystko zależy od tego, na jaki materiał się zdecydujesz. Nie wiesz, z czego wykonuje się ryflowane fronty? Spieszymy z pomocą!

Rodzaje ryflowanych frontów – od drewnianych po szklane

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ryflowanych frontów meblowych, charakteryzujących się różnorodnymi wzorami, teksturami czy efektami wizualnymi. Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych rodzajów, które dostępne są w polskich sklepach meblowych:

  1. Drewniane – te fronty wykonane są z naturalnego wnętrza i mogą mieć różne rodzaje rowków tworzących unikalne wzory. Polecamy je w przypadku pomieszczeń, które chcesz wizualnie ocieplić.
  2. Laminowane – w tym przypadku do wyprodukowania frontów wykorzystywany jest laminat. Materiał ten pozwala na stworzenie mebli imitujących różne gatunki drewna, gwarantując tym samym dużo bardziej przystępne ceny. Laminowane fronty z rowkami to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób poszukujących estetyki, a przy okazji chcą zainwestować w meble charakteryzujące się dużo lepszą odpornością na zarysowania, niż drewno naturalne.
  3. Fronty z fornirem – a zatem wykorzystanie bazowej płyty meblowej, na którą naklejany jest fornir (cienka warstwa naturalnego drewna). Połączenie naturalnego piękna drewna ze zwracającymi na siebie uwagę rowkami, tworzy nieszablonowe rozwiązanie do każdego pomieszczenia.
  4. Z tworzywa sztucznego – wykorzystanie takich tworzyw sztucznych jak akryl czy PVC wcale nie wykluczają ryflowania! Dzięki szerokiej gamie kolorów, wzorów i tekstur, rozwiązanie to będzie idealne dla tych, którzy chcą spersonalizować swoje meble tak, aby idealnie dopasowały się do charakteru wnętrza.
  5. Szklane – jest to niezwykle eleganckie i nowoczesne rozwiązanie. Co ważne, fronty szklane mogą być ryflowane zarówno na całej powierzchni, jak i zaledwie na małym fragmencie.

Tych kilka rodzajów ryflowanych frontów to tylko niektóre spośród wielu różnych możliwości, które obecnie dostępne są na rynku. Każdy rodzaj ma swój własny charakter i bezsprzecznie wpływa na wygląd całego pomieszczenia, dlatego warto zastanowić się, który z nich będzie najlepiej pasował do Twojego wnętrza.

Mnóstwo plusów, minusy łatwe do wyeliminowania

Jak każdy element wykorzystywany do aranżacji wnętrza, ryflowane fronty mają swoje zalety i wady. Wymieniliśmy kilka z nich poniżej:

Zalety:

Wady:

Co jednak istotne, wymienione powyżej minusy można w łatwy sposób zminimalizować dzięki regularnemu czyszczeniu czy regularnemu zgłębianiu rynku.

Odpowiednia pielęgnacja popłaca

Tak jak w przypadku każdego innego rodzaju frontów, także w przypadku tych ryflowanych czyszczenie i pielęgnacja odgrywają kluczową rolę w ich wyglądzie. O czym zatem warto pamiętać? Oto kilka najważniejszych zasad odpowiedniego dbania o ryflowane fronty:

Pamiętaj, że każdy rodzaj ryflowanych frontów może mieć swoje specyficzne zalecenia dotyczące pielęgnacji, dlatego zawsze warto zapoznać się instrukcjami producenta. Jeśli nie dołączył on spersonalizowanych wskazówek dotyczących dbania o zakupione przez Ciebie meble, po prostu zapytaj o nie sprzedawcę!

Ryflowane fronty to wyjątkowe rozwiązanie do każdego niemal każdego wnętrza. Dzięki wybraniu odpowiedniego materiału, z którego fronty zostały wykonane, spersonalizowaniu koloru czy ułożenia samych rowków oraz dobrej pielęgnacji, Twoje cztery ściany zyskają niepowtarzalny charakter!


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Kuchnia, Salon, Sypialnia
5 mebli do mieszkania w stylu skandynawskim

Cenisz sobie stylowe i praktyczne wnętrza? Minimalizm i porządek? Przytulne pomieszczenia, bliskie natury, w których można błogo wypoczywać? W Twoim mieszkaniu potrzebne […]

06.08.2020