24.02.2020

Łóżko chowane w szafie – ponownie podbija serca Polaków


Wielu Polaków mieszka w dwu- i trzypokojowych mieszkaniach oraz kawalerkach. Mowa tu zatem o stosunkowo niedużych lokalach, w których trzeba jakoś połączyć atrakcyjny wygląd z funkcjonalnością i wygodą. Odpowiedzią na stawiane przez nie wyzwania jest łóżko chowane w szafie, zwane również półkotapczanem. Szafa z łóżkiem zajmuje bowiem mało miejsca, co zapewnia domownikom więcej przestrzeni do życia, a jednocześnie może świetnie wpisywać się w styl aranżacyjny panujący w wnętrzu. Co jeszcze warto wiedzieć o takim meblu?

Łóżko chowane w szafie – mechanizm działania i zalety mebla

W czasach PRL-u, półkotapczan miał przede wszystkim gwarantować oszczędność miejsca w niewielkich pokojach. Dzisiejsze łóżka chowane w szafie nadal oferują tę korzyść, ale dodatkowo wyglądają atrakcyjnie i są dostępne w wielu różnych wariantach kolorystycznych oraz gabarytowych. Charakteryzują się również solidnością i wytrzymałością, co zapewniają im trwałe płyty meblowe oraz drewno, z których są wykonywane.

Mechanizm łóżka chowanego w szafie, niezależnie o którym jego modelu mowa, jest generalnie taki sam: łóżko można szybko i wygodnie składać oraz rozkładać, dzięki sprężynom łączącym je z wnęką szafy. Co ważne, każdy półkotapczan może oferować równie wysoką wygodę, jak tradycyjne łóżko. Dlatego taki mebel świetnie sprawdza się w pokoju młodzieżowym lub dziecięciem, ale również w salonie lub nawet w sypialni – jako „główne” łóżko do spania. Warto podkreślić, że dostępne są takie modele, jak półkotapczan dwuosobowy Teddy, który pozwala wygodnie wyspać się dwóm osobom.

Pionowa szafa z łóżkiem czy poziomy półkotapczan?

W praktyce, łóżka chowane w szafie należy podzielić na modele pionowe oraz poziome – do których lepiej pasuje określenie „półkotapczan”. Te pierwsze sprawdzają się w pomieszczeniach, w których niewiele jest wolnego miejsca na ścianie; przykładowo, model Teddy 90 ma dogodną szerokość 90 cm i idealnie nadaje się do pokoju młodzieżowego, czy też do salonu, jako dodatkowe łóżko dla gości. Taki mebel niczym nie różni się na zewnątrz od zwykłej szafy.

Druga opcja, czyli półkotapczan poziomy, świetnie pasuje do wnętrz, w których jest dużo wolnego miejsca przy jednej ze ścian, jak również tam, gdzie domownicy chcą uzyskać długą półkę na książki lub dekoracje. To ciekawe, nowoczesne rozwiązanie, które nierzadko samo w sobie stanowi atrakcyjny, designerski mebel.

A może półkotapczan nowoczesny?

Półkotapczan to najczęściej pojedynczy, osobny mebel, ale oferowane są również konstrukcje, w których jest on częścią składową meblościanki, czy też zestawu meblowego z połączonymi ze sobą elementami. Jeśli chodzi o ten ostatni, łóżko chowane w szafie może być otoczone bocznymi wąskimi szafkami, a także górnymi półkami zamykanymi na drzwiczki. Taki zestaw może przybierać postać garderoby z łóżkiem i zajmować nawet całą ścianę. To ciekawe, innowacyjne rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim w sypialniach.

Jak wybrać łóżko składane do szafy?

Jak widać, wybór półkotapczanów jest naprawdę spory. Dostępne są modele szerokie, wąskie, jak również o średniej szerokości (np. Teddy 120). By wybrać odpowiedni dla siebie mebel, trzeba wziąć pod uwagę typ pomieszczenia, ilość wolnego miejsca, a także potrzeby domowników. Jeśli chowane łóżko będzie użytkowane codziennie, koniecznie należy wybrać model z wygodnym materacem i wysokiej jakości mechanizmem składania i rozkładania. Naturalnie, zawsze trzeba też wziąć pod uwagę styl aranżacyjny panujący we wnętrzu: łóżka chowane w ścianie dostępne są w różnych kolorach i wariantach wykończenia, tak więc wystarczy wybrać takie, które będzie pasować do charakteru wnętrza.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Biuro, Kuchnia, Łazienka, Przedpokój, Salon, Sypialnia
Szafki i półki – po co nam one?

Szafki i półki to meble tak bardzo „codzienne”, że często w ogóle zapominamy o ich istnieniu. Czy ktoś potrafi sobie jednak wyobrazić […]

03.01.2021