29.06.2020

Jak usunąć rysy z mebli lakierowanych na wysoki połysk?


Usuwanie rys z mebli na wysoki połysk – podstawowe informacje

Miej świadomość tego, że bez względu na to, czy zdecydujesz się na meble z połyskiem, czy też klasyczne drewniane, z biegiem czasu zaczną one tracić swoje naturalne piękno i blask. Wszelkie gabloty, regały czy komody mają praktyczne zastosowanie, więc siłą rzeczy użytkując takie meble narażasz je na naturalne zużycie i przetarcia.

Mimo wszystko warto systematycznie pielęgnować powierzchnie komód czy szafek, dzięki czemu posłużą wiele długich lat, nie tracąc przy tym zbytnio na swoim wyglądzie. Co oczywiste jednak, z czasem padną one ofiarą uderzeń i otarć, przez które ulegną drobnym zarysowaniom, zadrapaniom czy odpryśnięciom. W takim wypadku, zamiast wyrzucać lakierowaną komodę czy stolik, warto zastanowić się, jak usunąć rysy na lakierze. W praktyce, może tu pomóc kilka różnych rozwiązań.

Jak usunąć rysy z mebli lakierowanych na wysoki połysk?

W internecie znaleźć można szereg porad dotyczących maskowania rys na lakierowanych meblach. Wskazują one na takie rozwiązania, jak kredka do oczu o odpowiednim kolorze, oliwa z oliwek, wazelina, majonez czy mieszanka lakieru i spirytusu. Wszystkie te metody w pewnym stopniu poprawią wygląd mebli. Nie wypełnią jednak głębokiej rysy, lecz jedynie sprawią, że nie będzie się ona rzucała w oczy.

Kredka, oliwa czy wazelina nie są trwałe i w miarę użytkowania mebli ulegają ścieraniu. Oczywiście można je stosować regularnie, tak, by utrzymać efekt. Jeśli jednak jesteś posiadaczem stylowych mebli, takich jak Everest, czy Fly, zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w profesjonalne produkty, na przykład korektor do mebli lakierowanych lub specjalną pastę.

Korektor/pisak do zarysowań

Jednym z profesjonalnych produktów, który pozwala w prosty i szybki sposób pozbyć się otarć, jest pisak do usuwania rys. Jak go zastosować?

Wystarczy dobrze oczyścić uszkodzone miejsce z kurzu i brudu, a następnie dokładnie je osuszyć. Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie rysy, dzięki któremu pisak do zarysowań lakieru będzie mógł skutecznie zadziałać. Ostatni etap polega na nałożeniu korektora. Aplikacja jest bardzo prosta i nikomu nie powinna przysporzyć problemów. Swoją budową korektor przypomina tradycyjny mazak używany w szkołach, tak więc wystarczy nałożyć go na rysę i gotowe!

Ogromną zaletą pisaków jest fakt, że są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można dobrać odpowiedni odcień dla swoich mebli.

Głębokie rysy na lakierze – jak usunąć?

Na rynku znajdziesz także profesjonalne woski i pasty polerskie, które często są również wykorzystywane przez właścicieli samochodów. Dzięki nim można wypełnić głęboki ubytek w blacie czy froncie mebla, tworząc w ten sposób powłokę, która po wyschnięciu i stężeniu nie będzie podatna na uszkodzenia i otarcia (takie mankamenty wiążą się z użyciem klasycznej wazeliny). W pakiecie z woskiem czy pastą występuje cały zestaw naprawczy. Jego użycie nie przysporzy jednak trudności, bowiem każdy etap prac jest dobrze opisany w instrukcji.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Salon
Jak optycznie powiększyć salon? Poznaj triki Vivaldi.

Niewielki metraż, nieustawne pomieszczenia i salon, który pełni nie tylko funkcję wypoczynkową, ale także jadalnianą, biurową, a niekiedy nawet sypialnianą. Znasz to? […]

28.04.2023