04.04.2020

Jak zagospodarować szuflady kuchenne? 4 triki efektywnego przechowywania!


Jeśli non stop masz problemy ze znalezieniem blendera, miksera, przypraw czy garnków to znak, że twoje pomieszczenie nie jest właściwie zorganizowane. W takim wypadku tracisz niepotrzebnie czas i nerwy, a przecież zwłaszcza kuchnia powinna sprzyjać sprawnym i szybkim działaniom. Pytanie zatem, jak poukładać w szafkach kuchennych? Jakie praktyczne meble do kuchni będą dobrym wyborem?

Jak zagospodarować szafki kuchenne, czyli zasada trójkąta i ciąg roboczy

To, jak rozplanować szafki w kuchni zależy od tego, czy aranżując pomieszczenie zastosowałeś już zasadę trójkąta. Co to oznacza? Sprzęty takie jak zlewozmywak, lodówka i kuchenka powinny znajdować się na wierzchołkach „trójkąta”, tak, by zoptymalizować korzystanie kuchni. Jeśli jednak w twoim pomieszczeniu nie da się ustawić ich w taki sposób, możesz stworzyć ciąg roboczy, który składać się będzie kolejno z: lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Pomiędzy tymi urządzeniami powinny znaleźć się blaty. Taki układ również ułatwi ci przygotowywanie posiłków, bowiem zawsze będziesz miał pod ręką potrzebne w danym momencie przedmioty i urządzenia. Jak to dokładnie działa?

Przykładowo, wyciągasz z lodówki produkty i kładziesz je na sąsiadującym z nią blacie. Następnie przepłukujesz wyjęte warzywa i mięso w zlewozmywaku. Umyte produkty odkładasz na kolejny blat, znajdujący się pomiędzy zlewem a kuchenką. Na nim kroisz je i przyprawiasz, zatem w tym miejscu powinny znaleźć się szuflady kuchenne, a w nich deska do krojenia, sztućce czy ostre noże. W tym miejscu przyda się także półka do kuchni, na której ustawisz przyprawy i ulubione zioła.

Jeśli chcesz wykorzystać u siebie w kuchni podobny schemat, koniecznie sprawdź jak to zrobiliśmy z zestawem mebli TIFFANY lub RIO. Dzięki temu pierwszemu stworzyliśmy ciąg roboczy, natomiast z pomocą drugiego zastosowaliśmy zasadę trójkąta.

Szafki kuchenne górne – idealne na produkty pierwszej potrzeby

Szafki kuchenne górne to idealne miejsce na takie produkty, po które chcesz szybko sięgnąć. Na ich dolnych piętrach powinna znaleźć się kawa, herbata czy ulubione płatki śniadaniowe; to również optymalne miejsce na szklanki i talerze. Na wyższych poziomach możesz postawić kieliszki, eleganckie szklanki czy półmiski, po które sięgasz rzadziej. Jeżeli posiadasz przeszklone szafki, wspomniane elementy będą pełniły przy okazji funkcję dekoracyjną.

Na wygodne ustawienie wspomnianych elementów pozwoli ci szafka POLO lub MILO. W nich ukryjesz ulubione produkty, które chcesz mieć zawsze pod ręką.

Szafki kuchenne stojące wysokie – mądre zagospodarowanie przestrzeni

Na najwyższych półkach szafek stojących powinny znaleźć się rzadziej wykorzystywane urządzenia, naczynia i produkty. To idealne miejsce na „odświętne” talerze i półmiski, miksery czy przetwory. Takie szafki kuchenne można też traktować jako spiżarnię, w której znajdą się produkty o długiej dacie przydatności do spożycia.

Szafki kuchenne stojące wysokie to idealny mebel do przechowywania dużej liczby produktów i urządzeń. Pozwalają ograniczyć liczbę mebli w pomieszczeniu i wygospodarować miejsce na stół. Dzięki temu może powstać kuchnia z jadalnią, w której wszyscy domownicy będą mogli komfortowo spożywać posiłki. Godnym uwagi stołem, zwłaszcza do małych kuchni, jest model EXPERT, który można swobodnie składać i rozkładać.

Szafka na garnki i sprytne systemy do szafek kuchennych

Szafka na garnki, patelnie oraz miski, które przydają się podczas przygotowywania posiłków powinny znajdować się blisko kuchenki. Dzięki temu, po szatkowaniu warzyw czy krojeniu mięsa będziesz mógł szybko wyjąć potrzebne naczynie i wrzucić do niego produkty. Jeśli posiadasz dużo garnków i misek, zaopatrz się w odpowiednie systemy do szafek kuchennych, które usprawnią pracę w kuchni. Czym one są? To specjalne koszyczki, które po pociągnięciu możesz wysunąć, zyskując w ten sposób podgląd na cały swój asortyment.

Systemy do szafek kuchennych świetnie porządkują przestrzeń – dzięki nim, nie musisz przestawiać poszczególnych garnków, by wyciągnąć ten, którego potrzebujesz. Dobrym rozwiązaniem są też systemy szafek narożnych, bowiem to właśnie w takich szafkach często panuje bałagan. Same szafki narożne stanowią natomiast idealne miejsce do przechowywania dużej liczby garnków czy produktów spożywczych.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Biuro, Kuchnia, Łazienka, Przedpokój, Salon, Sypialnia
Szafki i półki – po co nam one?

Szafki i półki to meble tak bardzo „codzienne”, że często w ogóle zapominamy o ich istnieniu. Czy ktoś potrafi sobie jednak wyobrazić […]

03.01.2021