20.12.2020

Przytulna sypialnia na chłodne wieczory


Człowiek śpi przeciętnie 6-8 godzin każdej doby, co oznacza, że przesypiamy niemal 1/3 całego swojego życia! To wystarczający powód, żeby zadbać o jak najlepszą jakość naszego snu, od którego zależy przecież nasze samopoczucie, kondycja i zdrowie. Jak urządzić przytulną sypialnię na chłodne, jesienne wieczory? Sprawdź, co mamy ci do zaproponowania! 

Zestaw mebli do sypialni

Odpowiednia sypialnia jest niezbędna, żeby odpowiednio wypocząć i zregenerować się po ciężkim dniu. Przytulna sypialnia, czyli jaka? Ciepła, swojska, emanująca aurą spokoju i odprężenia. Żeby osiągnąć taki efekt, trzeba spełnić kilka warunków. 

Zanim wybierzemy zestaw mebli do sypialni, warto zastanowić się nad kolorem ścian. Należy unikać jaskrawych, wysyconych barw, które pobudzają i nie sprzyjają szybkiemu zasypianiu. Odpowiedniejsze będą barwy stonowane, pastelowe, spokojne. Wybór kolorów na ścianach będzie rzutował na wybór kolorów mebli. Jeśli chcemy mieć ściany w pastelowych odcieniach, dobrze jest dobrać do nich meble w neutralnym kolorze, i na odwrót. 

Urządzając sypialnię od zera, najlepszym wyjściem może okazać się wybór zestawu mebli. Idealnym przykładem zestawu, który pozwoli zagospodarować całe pomieszczenie jest Maximus. 

zestaw mebli do sypialni

Oczywiście centralnym elementem całego zestawu jest łóżko. Długie na 204 cm i szerokie na 164 cm jest idealnie skrojone, aby zmieścić w nim każdy materac standardowej wielkości 200×160. Jego bryła jest prosta, ale bardzo elegancka i uniwersalna. Przylega całą swoją powierzchnią do podłogi, więc zbierający się pod nim kurz nie będzie wymagał cotygodniowej interwencji odkurzacza. W zestawie dostaniemy również dwa stoliki nocne, dzięki którym telefon, książka, lampka nocna i inne podręczne przedmioty będą miały swoje miejsce w zasięgu ręki.

Obok łóżka kluczowym meblem w zestawie Maximus jest garderoba. Jest to duży mebel, z czterema segmentami i czterema szufladami, który wystarczy aby pomieścić nawet pokaźną ilość ubrań. Posiada on cztery lustra, które oprócz praktycznego zastosowania podnoszą również walor estetyczny mebla. Garderoba Maximus jest przestronna i praktyczna, przez co pozwala nie tylko na zorganizowanie w niej swoich ubrań, ale także na zmieszczenie wielu przedmiotów, których nie używa się na co dzień. 

Zestaw Maximus uzupełnia toaletka oraz lustro. Ta para jest obiektem pożądania każdej pani. Toaletka jest idealnym meblem do przechowywania biżuterii czy kosmetyków, a dodatkowo daje przestrzeń, aby komfortowo z nich korzystać. O tym, że lustro jest w tej parze niezbędne, nie trzeba chyba wspominać. 

Decydując się na Maximus, zabudowa sypialni będzie łatwa i przyjemna, a efekt estetyczny i spójny.  Wybierając ten zestaw mamy pewność, że nasza sypialnia będzie miła i przytulna, a jakość snu i odpoczynku – wysoka. 

Jaki materac wybrać?

Mając wybrane meble sypialnia jest już niemal gotowa. Pozostaje jeszcze pytanie, jaki materac dobrać do łóżka? Wybór na rynku jest szeroki, a wybierać możemy spośród kilku różnych typów materacy. Czym się od siebie różnią, jakie są ich wady i zalety? 

Rozwiązaniem, które znają chyba wszyscy, jest materac sprężynowy, nazywany także bonellowym. Jest to jeden ze starszych systemów do spania, a dzisiaj coraz częściej jest wypierany przez nowsze rozwiązania. Jego podstawową zaletą jest niska cena, jednak lista wad jest dość długa. Zazwyczaj materace bonellowe są twarde i mają niską elastyczność punktową. Kiedy śpią na nim dwie osoby, każdy ruch jednej osoby będzie odczuwany przez drugą, co będzie zakłócało jej sen. Materac bonellowy będzie dobry jako materac zapasowy, używany sporadycznie. Do spania na co dzień nie można go polecić. 

Alternatywą materaca bonellowego jest materac kieszeniowy, w którym sprężyny są schowane w specjalnych kieszeniach. Nie zakłócają one nawzajem swojej pracy oraz zapewniają lepszą elastyczność punktową. Niestety podobnie jak w przypadku materaca bonellowego, ciężko jest materac kieszeniowy utrzymać w czystości, co może stanowić duży problem zwłaszcza dla alergików. 

Coraz większą popularność zdobywają materace lateksowe. Są one bardzo odporne na uszkodzenia, nie odkształcają się pod ciężarem ciała, a co najważniejsze – zapewniają odpowiednie podparcie dla anatomicznych krzywizn ciała, co jest kluczowe dla dobrej jakości snu. Ponadto, osiadający na nich kurz nie wnika głęboko, tylko zostaje w wierzchniej warstwie materaca, dzięki czemu łatwo jest go usunąć odkurzaczem. To rozwiązanie będzie zatem bardzo wygodne dla osób cierpiących na alergię. Materace lateksowe posiadają jednak kilka wad, takich jak niska odporność na wilgoć, niska przewiewność oraz stosunkowo wysoka cena. 

Najnowszymi i najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami są materace piankowe, a konkretnie z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej.  Gwarantują one wygodny i komfortowy sen, gdyż idealnie dopasowują się do kształtu ciała. Niestety są one dość drogie, co jest jedną w zasadzie ich jedyną wadą.

Toaletka do sypialni – czy warto?

Toaletka to mebel, który można umiejscowić w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Czy toaletka do sypialni to dobry pomysł? To zależy głównie od nawyków. Każda kobieta, aby odpowiednio zadbać o swoją urodę potrzebuje lustra. O ile mężczyznom zazwyczaj wystarczy samo lustro nad umywalką, dla kobiet może to nie być wystarczające. Przyczyna jest prosta – z reguły kobiety korzystają z szerszego wachlarza kosmetyków, niż mężczyźni. Dlatego też toaletka jest rozwiązaniem wręcz idealnym do codziennego rytuału pielęgnacyjnego.

Jaka jest zaleta toaletki w sypialni? Głównie taka, że sypialnia jest pomieszczeniem bardzo prywatnym, w którym nikt nie zawraca nam głowy. Sprzyja to skupieniu się na sobie, a bliskość garderoby pozwala z łatwością komponować części garderoby i elementy makijażu. 

Świetnym przykładem toaletki, która nada się zarówno do sypialni, jak i do łazienki, jest Viki. Ten zgrabny, elegancki mebel jest dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu można ją wkomponować w już istniejącą aranżację.  

biała toaletka z lustrem do sypialni

Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Sypialnia
Jak wyczyścić materac?

Pozostawione przez dzieci zabrudzenia z jedzenia, plamy z potu po uporczywej chorobie, czy też kurz, który wraz z zalegającymi roztoczami może powodować […]

13.08.2020