13.08.2020

Jak wyczyścić materac?


Pozostawione przez dzieci zabrudzenia z jedzenia, plamy z potu po uporczywej chorobie, czy też kurz, który wraz z zalegającymi roztoczami może powodować alergię i duszności – każdy rodzaj brudu wygląda nieestetycznie i nie zachęca do nocnego wypoczynku. Co więcej, przepocony materac może brzydko pachnieć, a zalegający w nim kurz, skutkować nieprzyjemnym drapaniem w gardle. W takim wypadku nawet najlepsze, ergonomiczne łóżka nie zapewnią tobie, ani twoim najbliższym spokojnego snu. Jak usunąć plamy z potu? Jak wywabić uporczywe zabrudzenia? W niniejszym artykule podpowiemy, jak wygląda czyszczenie materaca.

Czyszczenie materaca na co dzień

Kluczem do utrzymania materaca w czystości jest jego regularne odkurzanie. Dzięki temu pozbędziesz się zalegających w nim roztoczy i ich odchodów, ale także naskórka oraz włosów domowników, czy też okruszków z jedzenia. Systematycznie odkurzając materac unikniesz też brudu, który powstaje, gdy łóżko zaczynają pokrywać kolejne, coraz bardziej widoczne, warstwy kurzu. Aby poprawić efektywność odkurzania, możesz zaopatrzyć się w odkurzacz ze specjalnym filtrem antyalergicznym. Ten ostatni zamyka kurz we wnętrzu komory, co zapobiega jego rozpylaniu w powietrzu, a co za tym idzie, ponownemu osadzaniu na materacu, pościeli czy meblach.

Dobrym pomysłem jest także zakup odkurzacza piorącego, który umożliwia skuteczne pranie materacy. Dzięki niemu szybko je odświeżysz lub pozbędziesz się z nich plam i zabrudzeń. Jest on przydatny szczególnie wówczas, gdy w domu posiadasz kilka materacy.

Czyszczenie materaca sodą

Nie mniej efektywnym rozwiązaniem, niż odkurzacz piorący, jest czyszczenie materaca sodą. To ekologiczny, a zarazem tani środek, dzięki któremu pozbędziesz się zabrudzeń; doskonale sprawdza się także jako sposób na regularne odświeżanie materaca. Sodę możesz zmieszać z dowolnym olejkiem zapachowym np. lawendowym, ułatwiającym codzienne zasypianie, czy też herbacianym, który działa bakteriobójczo. Tak przygotowaną mieszankę rozprowadź po całym materacu, a po kilku godzinach odkurz materac. Wiedz przy tym, że soda skutecznie pochłania wilgoć.

Soda z olejkiem eterycznym jest też skutecznym i bezpiecznym środkiem do czyszczenia półkotapczanu. Dzięki niej będziesz mieć pewność, że materac pozostanie świeży i nie ulegnie uszkodzeniu, co zdarza się niekiedy przy używaniu zbyt mocnych detergentów.

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego warto wprowadzić do wnętrza półkotapczan, koniecznie zajrzyj do artykułu: Półkotapczan – łóżko chowane w szafie ponownie podbija serca Polaków.

Jak usunąć żółte plamy z potu, moczu lub przebarwienia z wina?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić materac z moczu, pozbyć się plam od potu czy przebarwień po wieczornej uczcie w łóżku, rozważ wykorzystanie enzymatycznego odplamiacza. Możesz go kupić w sklepie lub sporządzić samodzielnie. W przypadku tej drugiej opcji, wystarczy, że wymieszasz sodę oczyszczoną z sokiem z cytryny i nałożysz na plamę, pozostawiając na kilka, kilkanaście minut. Po tym czasie należy wyszorować zabrudzenie gąbką lub szczotką. Dla uzyskania lepszego efektu proces ten można powtórzyć.

Jeśli korzystasz z gotowego detergentu odplamiającego uważaj, aby środek nie rozlał się na ramę łóżka, która najczęściej jest wykonana z drewna (taką ma np. łóżko Sienna). W ten sposób możesz ją odbarwić i trwale zniszczyć.

Jak wywabić plamy z krwi?

W przypadku plamy z krwi lepiej sprawdzi się woda utleniona. Po jej nałożeniu na zabrudzenie należy odczekać kilka minut aż trochę się rozjaśni. Następnie warto zastosować mieszankę z wody i sody oczyszczonej. Po kilkunastu minutach wystarczy wyszorować mieszankę szczotką – i gotowe!


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Biuro, Sypialnia
Kącik do pracy w sypialni – zaaranżuj małą przestrzeń biurową

Jeśli stale pracujesz w domu lub od czasu do czasu zajmujesz się pracą w prywatnej przestrzeni, wiesz, że brak wydzielonej przestrzeni na […]

29.06.2022