16.08.2022

Półki w kuchni – jak zrobić z nich piękną dekorację?


Półki są sprzymierzeńcami dekoracji Twojego domu. Pomagają uczynić wnętrze jeszcze piękniejszym i bardziej zorganizowanym. Nic dziwnego, w końcu oferują dodatkową przestrzeń do przechowywania przedmiotów codziennego użytku i ozdób. Chcesz poznać pomysły na to, jak wykorzystać półki w kuchni? Oto i one!

Po co montować półki w kuchni?

Na początku ważne jest, by wiedzieć, dlaczego w ogóle opłaca się używać półek w dekoracji kuchni. Jednym z głównych powodów jest to, że meble te oferują dodatkową przestrzeń do organizowania otoczenia. Umożliwiają przechowywanie często używanych przedmiotów, takich jak kubki lub butelki i słoiki z przyprawami. Ponadto półka w kuchni pełni funkcję nie tylko praktyczną i organizacyjną, ale także zapewnia miejsce na książki kucharskie i przedmioty dekoracyjne. W ten sposób można zadbać o obszar pustych ścian, tworząc ich piękne i stylowe wykończenie.

Ogromną zaletą półek wiszących jest to, że często zajmują niewykorzystaną przestrzeń pomieszczenia, ponieważ są montowane na ścianie. Dzięki temu uzupełniają ich powierzchnię, pozwalając na umieszczenie w kuchni dekoracji bez odbierania funkcjonalności tego miejsca.

Ponadto półki w kuchni:

Jak udekorować kuchnię półkami?

Półki, oprócz tego, że są funkcjonalne, mogą służyć jako doskonałe meble dekoracyjne w kuchni. Niezależnie od tego, czy umieścisz na nich akcesoria, naczynia czy małe słoiki z przyprawami, ten mebel jest niezwykle przydatny w ozdabianiu pomieszczenia.

Masz kolekcję porcelany w dobrym stanie lub wyjątkowe naczynia dekoracyjne? Są to dobre elementy do wyeksponowania na półkach kuchennych. Możesz do tego celu wykorzystać dwupoziomową półkę, dzięki której stworzysz miejsce dla wielu swoich przedmiotów.

Inną sugestią jest umieszczenie wąskiej, długiej półki przy dolnej krawędzi wiszącej szafki i ustawienie na niej rzeczy niezbędnych podczas gotowania. Mogą to być przyprawy, małe garnuszki, a jeśli zaczepisz o nią haczyki, mogą zawisnąć na niej łyżki i inne sztućce używane w czasie kucharzenia.

Możliwe jest również zamontowanie wysokich półek w rogu dowolnej ściany w kuchni, które posłużą do przechowywania rzeczy często nieuporządkowanych na blacie. W takim przypadku możesz również umieścić na nich miski na owoce i drobne przedmioty dekoracyjne.

Ciekawą aranżację stworzysz także, wykorzystując półkę z szufladkami. W ich wnętrzu możesz schować drobiazgi, takie jak klucze do domu, do skrzynki na listy, dokumenty lub inne przedmioty. Natomiast górna część korpusu z powodzeniem posłuży jako miejsce do przechowywania pojemników z kolorowym makaronem, płatkami, ryżem itp.

Półki w kuchni – na co zwrócić szczególną uwagę?

Wykorzystując półki kuchenne w dekorowaniu kuchni, pamiętaj, żeby kolorystyka wystroju i mebli była dopasowana. To zapewni wizualną harmonię i estetyczną kompozycję. Dobrą wskazówką jest wybór półek w bardziej dyskretnych odcieniach, jeśli wystrój pomieszczenia jest już bogaty w wyraziste detale, np. intensywnie szare meble i granatowe tapicerowane krzesła. W tym przypadku najlepsze są tony neutralne, kolory drewna lub dopasowane do koloru ścian. Możesz też dobrać półkę w kolorze pozostałych mebli, by osiągnąć wizualną spójność.

Najpopularniejsze materiały, z których produkowane są półki to:

Jedna półka w kuchni czy więcej?

Podczas aranżacji wystroju kuchni możesz użyć więcej niż jednej półki na ścianie. Wówczas niekoniecznie decyduj się na meble tej samej wielkości. Zawsze masz możliwość wyboru szerszych i węższych modeli, krótszych lub dłuższych, dzięki czemu możesz stworzyć na ścianie kreatywną kompozycję. Możesz także bawić się asymetrią i nie montować półek w jednej, prostej linii. Powieś jedną wyżej, a drugą niżej. Dzięki temu rezultat będzie znacznie bardziej oryginalny.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w pionie, rozważ połączenie półki w kuchni z innymi meblami, takimi jak szafki wiszące. Kiedy brakuje Ci takiej przestrzeni, zawsze możesz umieścić samą półkę w strategicznym kącie swojej kuchni i zrezygnować tam z szafek. Wtedy zrób wszystko, by dekoracja była wizualnie piękna. Ustawiaj ozdobne puszki na herbatę, kawę lub ciasteczka z przedmiotami dekoracyjnymi, takimi jak m.in. wazony czy małe figurki.

Półki w kuchni to świetne rozwiązanie dla tych, którzy oczekują, że meble będą nie tylko praktyczne, ale i ładne. Są doskonałym narzędziem do tworzenia ciekawych aranżacji z jednoczesnym spełnianiem funkcji dekoracyjnej.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Jadalnia, Kuchnia
3 stoły kuchenne okrągłe, które podbijają Twoje serce!

Stoły kuchenne okrągłe mają smuklejszą formę niż ich tradycyjne, prostokątne odpowiedniki. Dzięki temu kuchnia czy jadalnia wydaje się większa i lepiej zaaranżowana, […]

24.02.2020