28.10.2020

Montaż szafek kuchennych wiszących – krok po kroku


Szafki wiszące można montować w różnych pomieszczeniach. Jednak najczęściej spotyka się je w kuchni czy jadalni. Ich największą zaletą jest oczywiście ich umiejscowienie, które pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni. Wiele osób martwi się jednak, że odpowiednie ich przymocowanie do ściany przekroczy ich możliwości. Dlatego też w tym tekście podpowiadamy, jak zrobić to dobrze!

Szafki wiszące – gdzie można je montować?

Pierwszym pytaniem, które nurtuje bardzo wiele osób jeszcze przed montażem, brzmi – czy w tym miejscu można powiesić szafkę? Wynika to oczywiście z niepokoju o wytrzymałość całej konstrukcji. Co bardzo ważne, problem ten jest jak najbardziej realny, jednak z reguły udaje się znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Najlepsze do wieszania szafek są oczywiście pełne ściany, w których kołki znajdują solidne oparcie. Problemem mogą okazać się jednak powierzchnie wykonane z pustaków lub też karton gipsu. W obu przypadkach konieczne jest użycie specjalnych kołków, które zapewnią odpowiednią nośność. Dodatkowo też należy pamiętać, że płyty k-g mają ograniczoną wytrzymałość, są też wrażliwe na wilgoć – o którą w kuchni nietrudno. Dlatego też tego typu konstrukcje muszą być dobrze przemyślane, by spełniły swoje zadanie i nie groziły zawaleniem. W każdej sytuacji warto więc też znać zasady wyboru szafek do kuchni. 

Jak się przygotować do montażu szafek wiszących?

Jeśli już mamy gdzie umieścić szafki kuchenne wiszące, to z całą pewnością nadeszła pora na ich zakup. Przy okazji też warto od razu nabyć szereg innych niezbędnych do montażu narzędzi i materiałów – o ile oczywiście ich nie posiadamy:

Bardzo ważną kwestią związaną z przygotowaniem do montażu szafek w kuchni jest też przygotowanie samej ściany. Powinna być ona równa i wcześniej pomalowana lub też wyłożona płytkami czy tapetą – późniejsze jej wykończenie będzie bowiem bardzo trudne.

Montaż szafek w kuchni – krok po kroku

Po zakupie szafek, narzędzi i przygotowaniu miejsca pracy wystarczy już tylko zająć się samym montażem. Składa się on z kilku etapów:

  1. Zapoznanie z instrukcją szafek – jest to niezbędne, by poznać sposób ostatecznego montażu i przewidzieć ewentualne problemy.
  2. Złożenie samych szafek wiszących – trzeba pamiętać, że niektóre systemy podtrzymujące instaluje się przed montażem drzwi czy tyłów.
  3. Wymierzenie otworów na wkręty – będą one potrzebne niezależnie od tego, czy szafki wiesza się klasycznie, czy na listwie. Koniecznie trzeba też sprawdzić, czy otwory są w linii i poziomie
  4. Umieszczenie wkrętów i ewentualnie dokręcenie szyny – nie można w tym przypadku pozwolić na żadne luzy.
  5. Powieszenie szafek na listwach lub bezpośrednio kołkach.

Cały proces nie jest więc trudny i co więcej – w podobny sposób odbywa się także montaż szafek wiszących w łazience. 

Jakich błędów nie popełniać podczas montażu i użytkowania szafek wiszących?

Jak widać, powieszenie szafek w kuchni nie powinno być dużym problemem. W praktyce jednak nietrudno o błędy. Najczęstsze z nich to:

Ogólnie rzecz biorąc większość problemów, które mogą się pojawić przy okazji montażu szafek, wynikają z pominięcia zaleceń producenta oraz niestaranności w montażu. Dlatego te tak ważne jest, by dokładnie zapoznać się z instrukcją i zawsze dwa razy upewnić się, czy wszystko zostało zmontowane tak, jak powinno. 

Kupując meble do kuchni, z reguły przede wszystkim zwracamy uwagę na ich wygląd. Dlatego też warto pamiętać, że aby prezentowały się one tak, jak w prospekcie reklamowym, koniecznie muszą być prawidłowo zmontowane. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktów wiszących, których ewentualny upadek może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. 


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Biuro, Dekoracje, Jadalnia, Kuchnia, Łazienka, Pokój dziecięcy, Pokój młodzieżowy, Salon, Sypialnia
Jak urządzić dom, by zaoszczędzić na energii cieplnej?

Oszczędzenie, zwłaszcza na ogrzewaniu stało się podstawą planowania domowego budżetu. Jednak oprócz aspektu ekonomicznego przyczynia się również do zrównoważonego rozwoju i ochrony […]

12.08.2022