05.08.2020

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?


Kuchnia jest miejscem, w którym codziennie spędzasz sporo czasu. To w niej przygotowujesz szybkie przekąski do pracy, gotujesz wykwintne obiady dla znajomych lub rodziny, czy też spożywasz posiłki. Jeżeli jednak korzystanie z takiego pomieszczenia wiąże się z niewygodą czy innymi niedogodnościami, najprawdopodobniej musisz wprowadzić w nim pewne zmiany. Poniżej podpowiadamy, jak powinna wyglądać funkcjonalna kuchnia.

Wymiary szafek kuchennych i przemyślany plan

Jeśli chcesz stworzyć funkcjonalną kuchnię, a przy tym dysponujesz niewielkim metrażem, powinieneś dokładnie wymierzyć pomieszczenie i dobrze przemyśleć zakup mebli. Zbyt masywne meble spowodują, że wnętrze stanie się zagracone i trudno będzie się po nim poruszać. Natomiast zbyt małe mogą nie pomieścić wszystkich sprzętów i urządzeń, przez co efekt będzie równie niezadowalający.

Popularna wysokość mebli wynosi około 82 cm. Do tej wartości należy doliczyć blat, który najczęściej ma około 4 cm wysokości. Przed zakupem koniecznie sprawdź, jaka wysokość mebli gwarantuje ci komfortową pracę. Od tego zależą bowiem: zdrowie twoich pleców, a także chęci do przygotowywania posiłków.

Jeśli chodzi o szerokość mebli, w standardzie znajdziesz szafki, gdzie wynosi ona od 15 do 90 cm. Po dokładnym zmierzeniu kuchni będziesz w stanie oszacować, ile mebli swobodnie się w niej zmieści. Pamiętaj, aby zawczasu dobrze przemyśleć i rozplanować, co umieścisz w poszczególnych szafkach. Nie zapominaj, że meble, w których chcesz ukryć garnki i talerze powinny być nieco szersze, tak, aby można było je łatwo chować i wyjmować.

Ciąg technologiczny w kuchni

Funkcjonalna kuchnia nie może obyć się bez tak zwanego ciągu technologicznego. Pozwala on na sprawne poruszanie się po pomieszczeniu, a także lepsze umiejscowienie poszczególnych elementów wyposażenia. Na czym dokładnie polega?

Gdy przystępujesz do przygotowywania posiłku, w pierwszej kolejności wyjmujesz z lodówki odpowiednie artykuły spożywcze. Odkładasz je na blat, a następnie myjesz. Kolejnym etapem jest krojenie np. warzyw, które możesz później wrzucić do garnka lub na patelnię. Wykonywanie tych czynności przebiega zatem według określonego schematu, który jest nazywany właśnie ciągiem technologicznym. Może on przebiegać w jednej linii, ale wykorzystywany jest również tak zwany trójkąt roboczy. Ten ostatni charakteryzuje się tym, że wierzchołki figury tworzą strategiczne punkty w kuchni: lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Tak ustawione sprzęty pozwalają na szybkie i bezproblemowe korzystanie z pomieszczenia.

Kuchnia w kształcie litery U

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest również kuchnia w kształcie litery U. Dzięki takiemu ustawieniu mebli bez problemu stworzysz trójkąt roboczy, zapewniając sobie sprawne i szybkie wykonywanie czynności. Stanowi ono idealną opcję dla kuchni otwartych łączonych z jadalnią. 

Kuchnię w kształcie podkowy można zaaranżować zarówno w dużym, jak i małym wnętrzu. W tym drugim przypadku warto jednak zrezygnować z szafek wiszących, które mogą za bardzo przytłoczyć i zagracić przestrzeń. Taki wariant warto odpuścić również wtedy, gdy odległość między równoległymi rzędami szafek jest mniejsza niż 120 cm. W takim bowiem przypadku trudno będzie swobodnie poruszać się po kuchni, otwierać szafki czy wyjmować ciasta z piekarnika.

Kuchnia w kształcie litery l

Kuchnia w kształcie litery I jest jedną z najczęściej spotykanych w polskich domach. Jest łatwa w aranżacji i, jeżeli zachowano w niej ciąg roboczy, cechuje się wysoką funkcjonalnością. Co ważne, w sklepach znajdziesz wiele mebli, dzięki którym urządzisz idealne wnętrze w takim układzie. Sprawdzą się tu na przykład meble z serii Tiffanyktóre pozwalają zaaranżować nie tylko funkcjonalną, ale również pełną klasy i stylu, kuchnię.

zestaw mebli do kuchni

W pomieszczeniu o kształcie przypominającym literę I możesz też wygospodarować przestrzeń na stół. Pamiętaj jednak, że stół do małej kuchni powinien być praktyczny, dlatego warto postawić na model składany, taki jak popularny Expert.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Kuchnia
Zestawy kuchenne pomocą przy przygotowaniach posiłków

Przy urządzaniu kuchni najlepszym wyborem jest zestaw mebli. Powodów ku temu jest kilka. Meble w zestawie wyglądają spójnie i wprowadzają do kuchni […]

15.09.2021