24.02.2020

Półki do kuchni – 5 zasad wyboru mebli kuchennych


Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest odpowiednia aranżacja kuchni, a także wybór poszczególnych elementów jej wyposażenia. Tymczasem tylko dobrze zagospodarowana przestrzeń sprawi, że z pomieszczenia będzie można korzystać sprawnie i wygodnie. Koniecznie musisz więc wiedzieć, jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas projektowania kuchennego wnętrza. Jaka półka do kuchni będzie odpowiednia? Na jakiej wysokości powinny być umieszczone szafki? Czy białe meble do kuchni to dobry pomysł? Na te i inne pytania udzielimy odpowiedzi w poniższym artykule.

Organizacja kuchni – trójkąt roboczy i podział na strefy

Każdy projekt kuchni należy oprzeć na tak zwanym trójkącie roboczym. Oznacza on, że trzy najczęściej używane w pomieszczeniu urządzenia, czyli kuchenka, zlewozmywak i lodówka powinny znajdować się w bliskiej odległości – a najlepiej, dodatkowo tworzyć przy tym trójkąt. Dzięki temu, droga do każdego z nich będzie możliwie najkrótsza i najbardziej wygodna, a to przełoży się na sprawne i efektywne wykonywanie prac w kuchni.

Przestrzeń kuchenną dzieli się także na strefy: magazynowania żywności, przygotowywania posiłków, gotowania oraz zmywania. Oczywiście nie przez przypadek zostały wymienione właśnie w takiej kolejności. W jednej strefie powinna znajdować się lodówka i szafki, w których przechowujesz jedzenie, a tuż obok niej obszar z blatem roboczym. To na tym ostatnim położysz rzeczy potrzebne do przygotowywania posiłku; w tym miejscu powinna znajdować się także półka na przyprawy, które w razie potrzeby będą na wyciągnięcie ręki. Następna w kolejności powinna być kuchenka do gotowania, a na końcu zlewozmywak, do którego możesz odłożyć naczynia do zmywania.

Półka wisząca do kuchni – wybierz mądrze!

Każda półka kuchenna powinna znajdować się na wysokości oczu lub nieco poniżej. Dzięki temu z łatwością dostrzeżesz, co się na niej znajduje i sięgniesz po wybrany produkt. Zbyt wysoko umieszczone półki do kuchni są niewygodne w użytkowaniu na co dzień. Jeśli potrzebujesz tak usytuowanej półki, postaw na niej przedmioty, z których korzystasz sporadycznie lub które pełnią funkcję dekoracyjną. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku szafek z półkami – na tych, które znajdują się na wysokości oczu, należy stawiać kubki, szklanki talerze, czy inne często wykorzystywane elementy.

Meble kuchenne narożne – idealne do przechowywania

Meble kuchenne nowoczesne to takie, które są dopasowane do potrzeb użytkowników. Przykładem takich mebli są półki i szafki narożne, dzięki którym przechowywanie staje się zdecydowanie łatwiejsze. W ich wnętrzu ukryjesz talerze, garnki czy elegancką zastawę, z której nie korzystasz na co dzień. Wiele szafek posiada też specjalne koszyczki, które wysuwają się po otworzeniu. Takie ułatwienie pozwala szybko wyjąć to, co jest w danej chwili potrzebne. Narożna półka kuchenna sprawdza się także wtedy, gdy chcesz mądrze zagospodarować róg pomieszczenia. Na niej mogą znajdować się ciekawe dodatki lub przydatne akcesoria, takie jak waga, zegar czy książki kuchenne.

Szafki kuchenne przeszklone – praktyczne i eleganckie

Szafki przeszklone nadają kuchniom lekkości i eleganckiego wykończenia. Można w nich przechowywać stylowe kieliszki do alkoholi lub zastawę, która stanie się wyrazistą dekoracją pomieszczenia – w tym kontekście sprawdzi się na przykład przeszklona szafka z serii Magic.

Kuchnia z jadalnią nabierze zupełnie innego charakteru, jeśli dodasz do niej przeszklone szafki lub półki, na których umieścisz eleganckie talerze i kubeczki. W tej roli świetnie sprawdzi się, dodająca pomieszczeniom elegancji, półka długa Ice. 

Meble łatwe w utrzymaniu czystości

Meble kuchenne białe to absolutny hit w aranżacji tego wnętrza. Jeśli tylko będą spełniały wcześniej wspomniane kryteria, utrzymanie ich w czystości nie będzie stanowiło żadnego problemu. Umieszczając półki kuchenne wiszące na wysokości oczu zawsze łatwo zobaczysz, czy zgromadził się na nich brud i kurz. Poza tym łatwiej wycierać takie miejsca, w przypadku których nie trzeba stawać na palcach czy wykorzystywać taboretu.

Szukasz więcej praktycznych porad i meblowych inspiracji dla kuchni? Wejdź na nasz blog i sprawdź, jakie jeszcze przygotowaliśmy dla ciebie artykuły.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Kuchnia
Kuchnia w stylu glamour – jak powinna wyglądać?

Trzeba podkreślić, że kuchnie glamour są trudniejsze w aranżacji, niż pomieszczenia kuchenne w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy klasycznym. Należy wykazać się tutaj […]

24.05.2020