24.02.2020

Otwarta kuchnia z jadalnią – za i przeciw


Podczas remontu i projektowania przestrzeni często pojawia się dylemat, czy lepszy będzie nowoczesny salon z otwartą kuchnią, czy może tradycyjna kuchnia z jadalnią. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, a wybór jednego z nich powinien uwzględniać własne upodobania, a także potrzeby i styl życia. Dowiedz się zatem, które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w twoim przypadku.

Otwarta kuchnia z salonem – optycznie powiększa przestrzeń

Do głównych zalet połączenia salonu z otwartą kuchnią należy fakt, że taka przestrzeń sprawia wrażenie dużej i przestronnej. Stanowi świetną opcję dla właścicieli lokali o małym metrażu, zwłaszcza posiadaczy kawalerek. W takim wypadku, brak ściany oddzielającej kuchnię powoduje, że mieszkanie wygląda na schludne, przestronne i komfortowe. Dla wzmocnienia takiego efektu warto postawić na jednolite kolorystycznie meble. Dobrze jest też, gdy stoły i krzesła kuchenne, stoliki kawowe czy inne elementy wystroju, pasują do siebie pod względem stylu wykonania. Dzięki temu pomieszczenie nie przytłacza i nie wydaje się zagracone.

Salon z kuchnią i jadalnią – integruje całą rodzinę i znajomych

Dzięki wspólnej przestrzeni, wszyscy domownicy, a także odwiedzający ich goście, mogą komfortowo wspólnie spędzać czas. W tym wypadku nikt nie musi, choćby na chwilę, rezygnować z towarzystwa najbliższych, by pozmywać czy dokończyć przygotowywanie posiłków w osobnym pomieszczeniu. Co więcej, taka przestrzeń może sprzyjać również integracji i bliskości. W tym kontekście godnym rozważenia rozwiązaniem jest kuchnia z wyspą otwarta na salon, która tworzy idealną przestrzeń do wspólnych rozmów i zabaw. Warto wzbogacić ją o odpowiednie krzesła do kuchni, które będą zachęcały gości do biesiadowania.

Kuchnia z jadalnią i salonem wymaga utrzymania porządku

Do wad połączenia kuchni z salonem należy zaliczyć fakt, że aby zachować efekt przestronnego wnętrza, należy regularnie dbać w nim o porządek. Jest to szczególnie istotne w strefie kuchennej; niepozmywane naczynia czy bałagan po gotowaniu zawsze przykuwają spojrzenia gości. Ważna jest również organizacja samej przestrzeni kuchennej; wszelkie dodatkowe sprzęty powinny być ukryte, tak, by nie przytłaczały swoją obecnością.

Kuchnia z salonem i jadalnią to uciążliwy hałas i zapachy

Z kuchni mogą dochodzić uciążliwe zapachy, a także hałasy, na przykład podczas gotowania, zmywania czy pracy różnego rodzaju sprzętów. Zdarza się, że jest to uciążliwe dla osób przebywających w strefie salonowej, które chcą w tym czasie obejrzeć film czy porozmawiać.

Nowoczesna kuchnia z jadalnią – jakie korzyści?

Ciekawe rozwiązanie aranżacyjne stanowi kuchnia z jadalnią. Dzięki niej możesz delektować się czasem spędzanym z rodziną na wspólnych posiłkach. W takim pomieszczeniu zwykle nie ma telewizora, który rozpraszałby dzieci czy gości. Dlatego wręcz zachęca ono do wspólnych rozmów i chwili wyciszenia po całym dniu.

W przypadku takiego połączenia, warto postawić na stoły do kuchni czy jadalni o większych gabarytach, dzięki którym przy jednym blacie zmieszczą się wszyscy domownicy oraz ich goście. Jeżeli jednak twój metraż nie daje ci takiego komfortu, wybierz stół lub ławę z funkcją rozkładania. Dzięki tej ostatniej, w razie potrzeby zyskasz większy blat i przestrzeń do siedzenia. Godnymi uwagi rozwiązaniami są tutaj: stół składany Expert oraz stół rozkładany Horizon.

Bez względu na to, czy pragniesz stworzyć otwartą przestrzeń, czy jednak zdecydujesz się na bardziej tradycyjne rozwiązanie, zaopatrz się w dobrej jakości stoły i krzesła do kuchni. Dzięki nim zyskasz estetyczną przestrzeń do wspólnych posiłków, biesiadowania, czy też gier i zabaw.  

Koniecznie sprawdź również nasze inne artykuły dotyczące aranżacji wnętrz. Znajdziesz w nich garść cennych porad i inspiracji.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Biuro, Dekoracje, Jadalnia, Kuchnia, Łazienka, Pokój dziecięcy, Pokój młodzieżowy, Salon, Sypialnia
Jak urządzić dom, by zaoszczędzić na energii cieplnej?

Oszczędzenie, zwłaszcza na ogrzewaniu stało się podstawą planowania domowego budżetu. Jednak oprócz aspektu ekonomicznego przyczynia się również do zrównoważonego rozwoju i ochrony […]

12.08.2022