24.02.2020

Otwarta kuchnia z jadalnią – za i przeciw


Podczas remontu i projektowania przestrzeni często pojawia się dylemat, czy lepszy będzie nowoczesny salon z otwartą kuchnią, czy może tradycyjna kuchnia z jadalnią. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, a wybór jednego z nich powinien uwzględniać własne upodobania, a także potrzeby i styl życia. Dowiedz się zatem, które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w twoim przypadku.

Otwarta kuchnia z salonem – optycznie powiększa przestrzeń

Do głównych zalet połączenia salonu z otwartą kuchnią należy fakt, że taka przestrzeń sprawia wrażenie dużej i przestronnej. Stanowi świetną opcję dla właścicieli lokali o małym metrażu, zwłaszcza posiadaczy kawalerek. W takim wypadku, brak ściany oddzielającej kuchnię powoduje, że mieszkanie wygląda na schludne, przestronne i komfortowe. Dla wzmocnienia takiego efektu warto postawić na jednolite kolorystycznie meble. Dobrze jest też, gdy stoły i krzesła kuchenne, stoliki kawowe czy inne elementy wystroju, pasują do siebie pod względem stylu wykonania. Dzięki temu pomieszczenie nie przytłacza i nie wydaje się zagracone.

Salon z kuchnią i jadalnią – integruje całą rodzinę i znajomych

Dzięki wspólnej przestrzeni, wszyscy domownicy, a także odwiedzający ich goście, mogą komfortowo wspólnie spędzać czas. W tym wypadku nikt nie musi, choćby na chwilę, rezygnować z towarzystwa najbliższych, by pozmywać czy dokończyć przygotowywanie posiłków w osobnym pomieszczeniu. Co więcej, taka przestrzeń może sprzyjać również integracji i bliskości. W tym kontekście godnym rozważenia rozwiązaniem jest kuchnia z wyspą otwarta na salon, która tworzy idealną przestrzeń do wspólnych rozmów i zabaw. Warto wzbogacić ją o odpowiednie krzesła do kuchni, które będą zachęcały gości do biesiadowania.

Kuchnia z jadalnią i salonem wymaga utrzymania porządku

Do wad połączenia kuchni z salonem należy zaliczyć fakt, że aby zachować efekt przestronnego wnętrza, należy regularnie dbać w nim o porządek. Jest to szczególnie istotne w strefie kuchennej; niepozmywane naczynia czy bałagan po gotowaniu zawsze przykuwają spojrzenia gości. Ważna jest również organizacja samej przestrzeni kuchennej; wszelkie dodatkowe sprzęty powinny być ukryte, tak, by nie przytłaczały swoją obecnością.

Kuchnia z salonem i jadalnią to uciążliwy hałas i zapachy

Z kuchni mogą dochodzić uciążliwe zapachy, a także hałasy, na przykład podczas gotowania, zmywania czy pracy różnego rodzaju sprzętów. Zdarza się, że jest to uciążliwe dla osób przebywających w strefie salonowej, które chcą w tym czasie obejrzeć film czy porozmawiać.

Nowoczesna kuchnia z jadalnią – jakie korzyści?

Ciekawe rozwiązanie aranżacyjne stanowi kuchnia z jadalnią. Dzięki niej możesz delektować się czasem spędzanym z rodziną na wspólnych posiłkach. W takim pomieszczeniu zwykle nie ma telewizora, który rozpraszałby dzieci czy gości. Dlatego wręcz zachęca ono do wspólnych rozmów i chwili wyciszenia po całym dniu.

W przypadku takiego połączenia, warto postawić na stoły do kuchni czy jadalni o większych gabarytach, dzięki którym przy jednym blacie zmieszczą się wszyscy domownicy oraz ich goście. Jeżeli jednak twój metraż nie daje ci takiego komfortu, wybierz stół lub ławę z funkcją rozkładania. Dzięki tej ostatniej, w razie potrzeby zyskasz większy blat i przestrzeń do siedzenia. Godnymi uwagi rozwiązaniami są tutaj: stół składany Expert oraz stół rozkładany Horizon.

Bez względu na to, czy pragniesz stworzyć otwartą przestrzeń, czy jednak zdecydujesz się na bardziej tradycyjne rozwiązanie, zaopatrz się w dobrej jakości stoły i krzesła do kuchni. Dzięki nim zyskasz estetyczną przestrzeń do wspólnych posiłków, biesiadowania, czy też gier i zabaw.  

Koniecznie sprawdź również nasze inne artykuły dotyczące aranżacji wnętrz. Znajdziesz w nich garść cennych porad i inspiracji.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Kuchnia, Salon, Sypialnia
5 mebli do mieszkania w stylu skandynawskim

Cenisz sobie stylowe i praktyczne wnętrza? Minimalizm i porządek? Przytulne pomieszczenia, bliskie natury, w których można błogo wypoczywać? W Twoim mieszkaniu potrzebne […]

06.08.2020