08.09.2021

Montaż szafki łazienkowej wiszącej


Coraz częściej zamawiamy przez internet – także meble. Te zazwyczaj przychodzą w częściach, a my musimy sami je złożyć. Ale montaż takiego mebla to jedno, a jego zainstalowanie w pokoju, to coś innego. Nie ma problemu jeśli to stolik, szafa a nawet kanapa, ale jak zawiesić szafkę wiszącą? I to jeszcze w łazience, gdzie wszędzie są płytki? 

Montaż szafki łazienkowej – co musisz wiedzieć?

Jeśli chodzi o montaż szafki wiszącej, to mamy dwa rozwiązania. Możemy zrobić to sami albo poprosić o pomoc kogoś z doświadczeniem, wiedzą i przede wszystkim – odpowiednim sprzętem. Ta uwaga może wydać się banalna, ale tak wcale nie jest. Bardzo często uważamy, że „jakoś to będzie”, że obejrzymy jeden filmik instruktażowy i sami zawiesimy meble łazienkowe. Ale szafki do łazienki są różne, różne są ściany i płytki i laikowi zazwyczaj trudno ocenić co tak naprawdę powinno zostać zrobione. I w takich przypadkach nie ma co na siłę udowadniać sobie, że jest inaczej – bo możemy nie tylko zmarnować mnóstwo czasu, ale także zniszczyć szafki łazienkowe a nawet same płytki.

Jeśli natomiast chcemy sami zawiesić szafki łazienkowe wiszące, to przede wszystkim pamiętajmy o kierowaniu się bezwzględnie instrukcją montażu dostarczoną przez producenta. Po drugie, przed samymi pracami, określmy w jaki sposób chcemy szafki zamontować (jeśli producent nie zawarł takiej informacji) – czy za pomocą taśm montażowych czy jednak tradycyjnie, z wierceniem otworów i użyciem kołków. Ten drugi sposób montażu szafki wiszącej jest raczej pewniejszy, ale wymaga więcej czasu, narzędzi i części. Pytanie również, czy do ściany przyklejono już wcześniej płytki – wiercenie w niej może ją uszkodzić, dlatego tym bardziej trzeba być uważnym i używać odpowiednich narzędzi. 

Montaż szafki wiszącej – szafka łazienkowa z lustrem

Zacznijmy od montażu szafki wiszącej w postaci szafki łazienkowej z lustrem, którą wieszamy nad umywalką. Jakie narzędzia będą nam potrzebne do powieszenia szafki z lustrem:

• poziomica;

• szyna montażowa;

• ołówek;

• wiertarka i wiertło do szkła;

• taśma malarska;

• wkrętak;

• kołki rozporowe o średnicy wiertła oraz śruby.

Oczywiście zanim zaczniemy gdziekolwiek wiercić, upewnijmy się, że w miejscu, w którym chcemy powiesić szafkę łazienkową z lustrem nie ma żadnych przewodów. Możemy to zrobić za pomocą planów mieszkania albo wykrywacza przewodów. Za pomocą poziomicy zaznaczamy wysokość, na której będzie wisieć szafka z lustrem, a dzięki szynie montażowej zaznaczamy miejsca otworów. Zaczynamy wiercić wiertłem do szkła – dzięki temu nie uszkodzimy płytki. Jeśli wiertło ślizga się po powierzchni płytki i uniemożliwia prawidłowe wykonanie otworu na szafkę łazienkową z lustrem, użyjmy taśmy malarskiej i naklejmy ją na miejsce planowanego otworu. 

Teraz jeszcze raz spróbujmy wywiercić otwór. Po wywierceniu otworów pod szafkę łazienkową z lustrem umieszczamy w nich kołki, przystawiamy listwę montażową i sięgamy po śruby. Pamiętajmy, aby dobrać kołek rozporowy o średnicy wiertła. Śruby najpierw wkręcamy ręcznie, a następnie dokręcamy za pomocą wiertarki. Teraz możemy powiesić już na listwie naszą szafkę łazienkową wiszącą. 

Montaż szafki wiszącej – szafka wisząca pod umywalkę

Montaż szafki wiszącej pod umywalkę przebiegać będzie bardzo podobnie – do zawieszenia szafki wiszącej pod umywalkę potrzebne będą te same narzędzia i czynności. Ale tym, co różni wieszanie szafki łazienkowej z lustrem od szafki do łazienki pod umywalkę jest wspomniana umywalka. Jak bezpiecznie osadzić w szafce umywalkę? Kiedy szafka łazienkowa będzie już złożona i zawieszona na ścianie, czas na montaż kolejnych elementów.

Węże zasilające baterii przekładamy przez otwór umywalki. Pod spodem nakładamy na nie uszczelkę, pierścień mocujący i nakrętki, które dokręcamy za pomocą klucza. Przez drugi z otworów przekładamy otwór spustowy, który także zabezpieczamy od spodu uszczelką i nakrętką. Teraz po krawędziach szafki łazienkowej rozprowadzamy silikon i ustawiamy umywalkę. Po wszystkim pozostaje nam podłączenie kranu. 

Samodzielny montaż szafki łazienkowej wiszącej może wydać się na początku skomplikowany, ale wymaga jedynie sprawdzonej instrukcji. Jeśli będziemy stosować się do zasad prawidłowego montażu szafki wiszącej do łazienki, powinno obyć się bez niespodzianek. Pamiętajmy, że do umieszczenia na ścianie szafki wiszącej do łazienki potrzebować będziemy kilku narzędzi – zaopatrzmy się w nie przed rozpoczęciem prac. 


Podziel się artykułem
Podobne artykuły