21.09.2021

Jak zaaranżować kuchnie nowoczesną?


Dzisiaj wszyscy się spieszymy. W natłoku obowiązków, nikt nie chce marnować czasu bez potrzeby, chcą uwolnić jak największą jego ilość. Nic dziwnego, że nowoczesne wnętrza dążą do maksymalnej praktyczności i wygody połączonej z estetyką i elegancja. Funkcjonalność ma szczególne znaczenie w kuchni, gdzie odpowiednie ułożenie mebli i sprzętów potrafi zaoszczędzić naprawdę wiele czasu. Sprawdź, jak zaaranżować nowoczesną kuchnię, aby wycisnąć z niej maksimum!

Pomysł na kuchnię

Pomysł na kuchnię zależy w dużej mierze od tego, jakie masz od niej oczekiwania. Styl nowoczesny w kuchni cechuje się kilkoma wyraźnymi trendami, takimi jak meble na kółkach, czarne lub białe fronty na wysoki połysk, ukryte uchwyty, czy wyspy kuchenne. Jak łatwo zauważyć, te trendy nie są przypadkowe. Wskazują na przywiązanie dużej wagi do funkcjonalności i ergonomii, ale także do określonej estetyki. 

Ergonomia, funkcjonalność i wygoda to podstawowe funkcje, jakie powinna spełniać nowoczesna kuchnia. Już na etapie pomysłu wypada się zastanowić nad najważniejszymi potrzebami. Bez względu na osobiste preferencje, warto jest przemyśleć umeblowanie w kontekście posiadanych sprzętów kuchennych. Blaty muszą być wystarczająco duże, żeby pomieścić roboty kuchenne, niezbędne naczynia i dodatkowo zostawić miejsce na swobodną pracę. 

Każdy sprzęt, przedmiot i mebel powinien mieć swoje określone miejsce, dlatego dobrze jest zadać sobie pytanie, z jakich narzędzi korzysta się najczęściej? Szybki przegląd pozwoli ocenić, ile z nich dobrze jest trzymać albo na wierzchu albo na wyciągnięcie ręki, a ile można oddelegować na najwyższe i najniższe półki w szafkach, do których dostęp jest najtrudniejszy. Dobrze jest też rozważyć, czy aby na pewno wszystkie narzędzia, które posiadamy, są nam potrzebne? W dobie, której jednym z przewodnich haseł jest „mniej, znaczy więcej”, nie ma miejsca na chomikowanie różnych dziwnych rzeczy, które „być może kiedyś się przydadzą”.

Jaka więc ma być kuchnia? Taka, aby zapewniała płynny ruch, wygodę oraz łatwy i intuicyjny dostęp do najpotrzebniejszych narzędzi i produktów. Jeśli ciąg technologiczny gotowania jest zachowany, samo gotowanie staje się przyjemniejsze, szybsze i co najważniejsze, czystsze. Doprecyzowując swój pomysł na kuchnię, należy oczami wyobraźni wydzielić miejsce na zapasy jedzenia, przechowywanie sprzętów, odpowiednio duży blat roboczy, strefę do gotowania oraz zmywania. 

Meble kuchenne

Jeśli chodzi o meble kuchnia powinna dawać nie tylko komfort użytkowy, ale także samym swoim wyglądem zachęcać do spędzania w niej czasu. Wystrój kuchni może różnić się w zależności od tego, czy zdecydujemy się na meble robione na wymiar, czy też skorzystamy z gotowego zestawu mebli . To pierwsze rozwiązanie będzie z pewnością droższe i bardziej czasochłonne. Kompletne zestawy mebli, które w znacznej mierze rozwiązują problem umeblowania, są nie tylko bardziej przyjazne dla portfela, ale też można je dostać szybciej, niż projekt na wymiar. 

Kompleksowy zestaw w stylu nowoczesnym, który magnetyzuje swoim wyglądem i pozwala na ergonomiczną pracę? To oczywiście Rio! To dość duży, niemal dwu-i-pół metrowy zestaw, który da ci niemal wszystko, co potrzebne w kuchni. Białe fronty wykończone na połysk są ładnie uzupełnione przez ciepły odcień dębu san remo, w jakim utrzymany jest blat. 

zestaw mebli kuchennych

Rio oddaje do dyspozycji aż 7 szafek! Nie zabraknie w nich miejsca ani na niezbędne narzędzia, ani na produkty, które z zasady trzymane są poza lodówką. Dolny segment składa się z 3 szafek z czego jedna przeznaczona jest specjalnie pod zlewozmywak. W górnym segmencie znajdziemy 4 szafki, przy czym jedną zaprojektowano specjalnie z myślą o okapie, dwie mają fronty z witrynami, a czwarta jest zamykana na nieprzejrzyste drzwiczki. Zestaw Rio można łatwo rozbudować, w zależności od potrzeb oraz posiadanego miejsca. 

Podobnym pod kątem stylu, jednak odmiennym ze względu na rozkład poszczególnych elementów, jest zestaw Tiffany. Jest on nieco większy, a w dolnym ciągu daje nie trzy, a cztery szafki, jednak w nieco innym układzie. Z kolei w górnym ciągu nie znajdziemy szafki skrojonej pod okap, gdyż został on przewidziany razem z kuchenką obok mebli, a nie pomiędzy nimi. 

zestaw mebli kuchennych

Aranżacje kuchni nowoczesnych

Aranżacje kuchni nowoczesnych mogą być bardzo zróżnicowane, nawet w obrębie wspomnianych trendów. Na co więc zwracać uwagę, aranżując modną, nowoczesną kuchnię? 

Wysoka zabudowa oraz wyspy kuchenne cieszą się nieprzemijającą popularnością, a ponadto dodają dużo walorów użytkowych do pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że kuchnia otwarta potrzebuje jakiegoś łącznika z pokojem, z którym łączy ją wspólna przestrzeń. Wyspa sprawdzi się w tej roli idealnie. 

Im więcej da się ukryć, tym lepiej. Współczesne meblarstwo oferuje wiele sprytnych rozwiązań, optymalizujących użycie przestrzeni i pozwalających zmagazynować bardzo dużą liczbę przedmiotów w pozornie niewielkim schowku. Ma wierzchu powinny znajdować się tylko przedmioty niezbędne, albo te, które prezentują sobą unikalny walor estetyczny i chcemy się nimi chwalić. 

Dysponując małym metrażem, dobrze jest unikać nadmiaru, zarówno mebli, jak i dodatków i przedmiotów wyeksponowanych. Małe pomieszczenia mają to do siebie, że łatwo je zagracić, nawet mimochodem. Stracą wtedy swój blask i będą robiły wrażenie chaotycznych. Prostota i minimalizm są największymi sojusznikami małych kuchni. 


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Kuchnia
Półki w kuchni – jak zrobić z nich piękną dekorację?

Półki są sprzymierzeńcami dekoracji Twojego domu. Pomagają uczynić wnętrze jeszcze piękniejszym i bardziej zorganizowanym. Nic dziwnego, w końcu oferują dodatkową przestrzeń do […]

16.08.2022