19.03.2020

Jak dobrać krzesła do stołu?


Co kupić pierwsze – stół kuchenny czy krzesła kuchenne?

Zdecydowanie prościej jest dobrać krzesła kuchenne do stołu niż odwrotnie, dlatego jeżeli nie decydujesz się na zakup zestawu mebli, najpierw wybierz interesujący Cię stół. Powinien on pasować stylem do wnętrza pokoju, w którym będzie się znajdował (kuchnia, salon lub jadalnia). Oprócz tego musi uwzględniać miejsce dla wszystkich domowników (zwłaszcza gdy spożywacie razem posiłki). Pomyśl nad rozkładaną wersją, jeśli często zapraszasz do siebie gości. Pamiętaj również, żeby wybrać taki kształt mebla, by nie przytłaczał pomieszczenia, w którym będzie stał – dobrze i lekko prezentują się okrągłe stoły kuchenne z krzesłami wąskimi lub nawet składanymi. Niektórzy wybierają też krzesła, które wyglądem przypominają bardziej ławę niż krzesła – dzięki takiej formie można je wsunąć pod blat po skończonym posiłku, a są tak samo wygodne, jak ich tradycyjne odpowiedniki.

Jak dobrać wysokość krzesła do stołu?

Stoły kuchenne powinny być wybierane najpierw – to właśnie do nich najłatwiej jest dobrać krzesła. Jak jednak to zrobić? Na co zwrócić uwagę, wybierając swoje wymarzone stoły i krzesła kuchenne? Jak dobrać wysokość krzesła do blatu? Poniżej przedstawiamy 4 konkretne, praktyczne porady.

Jak dobrać krzesła do stołu – praktyczne porady

  1. Ważna jest szerokość krzeseł. Sprawdź czy między nogami stołu zmieszczą się dwa krzesła.
  2. Postaw na wysokość. Krzesło musi dać się wsunąć pod blat (siedzisko).
  3. Oparcie to podstawa. Oparcie krzesła powinno wystawać mniej więcej 20 centymetrów ponad blat stołu.
  4. Komfortowe siedzisko. Z reguły krzesła mają siedziska, które są ulokowane około 30 centymetrów pod blatem i od 40 do 50 centymetrów nad podłogą, jednak na rynku można też znaleźć niestandardowe modele. Wymierz dobrze swój stół i sprawdź, czy Twoje wymarzone krzesło nie będzie do niego za niskie lub za wysokie.

Pamiętaj również o tym, by zawsze dobierać meble do siebie pod względem stylu. Jeżeli stół w salonie jest w stylu skandynawskim, to krzesła również powinny być utrzymane w jasnych barwach i minimalistycznej stylistyce. Inaczej będzie jednak z klasycznym, masowym, dębowym stołem z rzeźbionymi nogami – w takim wypadku nowoczesne krzesła kompletnie nie będą pasować.

A może kupić stół i krzesła kuchenne w zestawie?

Stoły kuchenne powinny pasować do wnętrza pokoju, w którym będą stały. Podobnie jest z krzesłami. Zawsze jednak patrz na ilość miejsca, którą dysponujesz. Jeżeli masz niewielką kuchnię, to wybierz stół rozsuwany lub nawet składany. Na przykład stół do kuchni Expert 2 można rozłożyć w dwóch pozycjach – w pierwszej zasiąść mogą przy nim trzy osoby, a w drugiej aż sześć. Te stoły kuchenne dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, dlatego bez problemu dopasujesz je do swojej kuchni.

Jeżeli jednak nie chcesz mierzyć mebli, to zawsze możesz zobaczyć stoły i krzesła do kuchni w zestawie. Na przykład zestaw stół i krzesła do  to połączenie nowoczesnego designu z eleganckimi, różnymi krzesłami. Blat oparty jest na dwóch solidnych nogach, a zamiast tradycyjnych krzeseł w zestawie są wygodne ławy z poduszkami, które po skończonym miejscu wsuniesz pod blat. Nie zabiera dużo miejsca i doskonale odnajdzie się zarówno w jadalni, jak i kuchni.

Stoły i krzesła kuchenne kupowane w zestawie to na pewno jednorazowo większy wydatek, ale też duża oszczędność czasu. Kupowanie zestawów oszczędza Ci zastanawiania się czy krzesła na pewno designem pasują do stołu, a także mierzenia odległości pomiędzy oparciem a blatem, siedziskiem a podłogą oraz siedziskiem i blatem. Jeżeli jednak wolisz oszczędzić trochę pieniędzy, a szukanie pasujących do stołu perełek sprawia Ci przyjemność, to zachęcamy do takiego rozwiązania.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły