23.02.2022

Fotel biurowy skórzany czy materiałowy? Jaki model wybrać?


Wybór odpowiedniego fotela biurowego jest bardzo istotny, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Wielogodzinna praca w biurze czy w domu wiąże się ze sporym obciążeniem dla pleców. Jest to niezwykle odczuwalne w momencie, gdy fotel jest źle dobrany i nie stanowi właściwego podparcia kręgosłupa. W takiej sytuacji będzie on bardziej przeszkadzał, niż pomagał. Aby tego uniknąć, należy wybrać mebel zapewniający najwyższy poziom komfortu. Idealny fotel biurowy powinien być wygodny, funkcjonalny oraz przede wszystkim dopasowany do potrzeb użytkownika co wpłynie na jego wydajność w pracy. Rozległa i zróżnicowana oferta rynkowa sprawia, że znalezienie mebla dostosowanego do indywidualnych upodobań i potrzeb nie stanowi już żadnego problemu.

Jak dobrać fotel biurowy?

Podczas wyboru fotela biurowego powinniśmy zwrócić uwagę na:

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie fotela biurowego rzadko bierze się pod uwagę, z jakiego materiału zostało wykonane jego obicie. Bardzo często skutkuje to rozczarowaniem ze świeżo nabytego mebla. Warto wcześniej zapoznać się z zaletami i wadami poszczególnych tapicerek. Dzięki temu zyskamy fotel biurowy zapewniający odpowiednią wytrzymałość, komfort oraz dopasowanie do konkretnych wymagań użytkownika.

Zalety i wady skórzanego fotela biurowego

Fotele biurowe skórzane są dostępne w wersji naturalnej lub ekologicznej. Skóra ekologiczna jest bardziej powszechna ze względu na niską cenę. Fotele obite skórą naturalną są droższe, jednak za to wytrzymalsze i cechują się wyższą jakością niż te wykończone ekoskórą. 

Niepodważalnymi zaletami skóry naturalnej są: świetna wytrzymałość, łatwość w czyszczeniu, elegancja. Skóra jest także przyjazna dla alergików i lepiej przepuszcza powietrze od ekoskóry. Do wad zaliczamy: konieczność regularnej konserwacji, wyższa cena w stosunku do ekoskóry, tendencja do “naciągania się” i pękania. 

Zaletami skóry ekologicznej są: łatwość czyszczenia, niska cena. Słabe strony tego materiału to: gorsza jakość i wytrzymałość, kiepska cyrkulacja powietrza, konieczność konserwacji materiału.

Obecnie na rynku pojawiają się fotele biurowe skórzane z elementami skóry perforowanej, która poprawia cyrkulację powietrze. Taki zabieg niweluje problem nadmiernego pocenia się. Jest to szczególnie istotne dla osób spędzających wiele godzin za biurkiem.

Świetnym przykładem fotela biurowego skórzanego jest model AW-557 w kolorze brązowym. Wygląda bardzo stylowo i profesjonalnie, a przez swoją oryginalną kolorystykę na pewno będzie stanowił ciekawy element całej aranżacji. Jego odpowiednia konstrukcja sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, co z pewnością wpłynie na komfort pracy użytkownika. W tym modelu zastosowano mechanizm TILT. 

fotel biurowy skórzany

Fotel biurowy materiałowy – wady i zalety

Równie dobrym wyborem może okazać się fotel biurowy tapicerowany, który jest bardziej odporny na ścieranie. Występuje on w dwóch wersjach, obitej tkaniną zwykłą lub tkaniną membranową. Cechy fotela tapicerowanego to: wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, lepsza cyrkulacja powietrza i przystępna cena. Warto również wspomnieć, że modele tapicerowane są zdecydowanie przyjemniejsze w dotyku. Wizualnie nie prezentują się tak elegancko, jak skórzane fotele, jednak na rynku występują w różnorodnych wzorach i kolorach dzięki czemu wyglądają równie profesjonalnie.

Zasadniczą różnicą między tkaniną zwykłą a membranową jest to, że ta druga została wykonana warstwową plecionką przez co jest bardziej miękka i lepiej przepuszcza powietrze, jednak nie jest do końca tak samo miła w dotyku.

fotel biurowy materiałowy

Jednym z polecanych przez nas foteli biurowych obrotowych tapicerowanych jest model Vector. Poprawnie wyprofilowane oparcie oraz podłokietniki utrzymają ramiona i kręgosłup w dogodnej pozycji. Komfort pracy i odpowiedni przewiew zapewnią miękkie siedzisko i siateczka. W fotelu biurowym materiałowym Vector zastosowany został mechanizm TILT.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Biuro, Sypialnia
Kącik do pracy w sypialni – zaaranżuj małą przestrzeń biurową

Jeśli stale pracujesz w domu lub od czasu do czasu zajmujesz się pracą w prywatnej przestrzeni, wiesz, że brak wydzielonej przestrzeni na […]

29.06.2022