24.02.2020

Szafka RTV wisząca – jak ją zamontować?


Mimo tego, że coraz więcej osób kupuje telewizory wiszące, nie rezygnujemy z szafek RTV. Nawet, jeśli nie muszą już często utrzymywać ciężaru sprzętu, stanowią funkcjonalny element wyposażenia. Dzisiaj telewizor nie służy bowiem już tylko oglądaniu programów telewizyjnych, ale bardzo często służy za centrum rozrywki – musimy dysponować więc miejscem na przechowywanie konsoli do gier, głośników i innych sprzętów. Dlatego szafka RTV jest konieczna. Dzisiaj podpowiemy o czym pamiętać, wybierając wiszącą szafkę pod telewizor. 

Wisząca szafka pod telewizor – dlaczego?

Jaką przewagę nad tradycyjną, stojącą szafką RTV posiada szafka RTV wisząca? Przede wszystkim taka szafka TV pozwala na ustawienie jej na dowolnej wysokości. W zależności więc od wielkości telewizora, wysokości siedzeń kanap i foteli, oddalenia od ściany telewizyjnej a nawet naszego wzrostu, możemy powiesić szafkę pod telewizor na wybranej przez nas wysokości.

Wisząca półka po telewizor zapewnia tyle samo przestrzeni, jak jej stojący odpowiednik. Jeśli dodatkowo wybraliśmy wiszący telewizor, przedmioty możemy układać także na wierzchu szafki pod RTV, na którym zwyczajowo stoi sam telewizor. Co takiego będziemy przechowywać w szafce pod TV? Przede wszystkim będzie to pilot, okablowanie i zapewne także dokumentacja związana z samym sprzętem. Dodatkowo stolik RTV powinien posiadać miejsce na inne elektroniczne sprzęty używane razem z telewizorem, jak konsola czy głośniki. Dlatego dobrze, jeśli szafka RTV wisząca posiada pojemne szuflady. Pamiętajmy, że otwarte półki również oferują miejsce do przechowywania, ale wymagają od nas zachowania nieustannego porządku. 

Natomiast zamykane szuflady albo szafki z drzwiczkami w wiszącej szafce RTV skryją przed oczyma niepoukładane drobiazgi czy dokumenty. Na możliwości do przechowywania przedmiotów ma oczywiście także długość takiej szafki. I tak, niewielka szafka RTV wisząca Rita świetnie sprawdzi się w mniejszej przestrzeni, ale już właściciele większego salonu mogą sięgnąć po model Rita Double o  podwójnej długości. Z innych interesujących modeli z pewnością warto wymienić także szafkę RTV Fly, która składa się z dwóch elementów (dolnej półki ustawianej na podłodze oraz szafki wiszącej pod telewizor) i oferuje możliwość podświetlenia LED. 

Na jakiej wysokości telewizor, czyli gdzie zamontować szafkę RTV wiszącą

Po kupieniu wiszącej szafki pod telewizor powinniśmy zdecydować, na jakiej wysokości ma znajdować się telewizor i sama szafka. Przyjmuje się, że standardowa szafka pod RTV powinna mieć 50-60 cm wysokości. Wiszące szafki RTV, jak na przykład wspomniana szafka Rita, mają mniejszą wysokość (35 cm). Dlaczego? Oczywiście, aby móc uzyskać miejsce pod szafką – w końcu nie zawiesimy jej tuż na podłogą. Dlatego szafka wisząca RTV powinna być zawieszona na takiej wysokości, aby jej wierzch oscylował na wysokości 50-60 cm, ale wtedy, gdy mamy telewizor na nóżkach. 

szafka rtv derby

Jeśli natomiast mamy telewizor do powieszenia na ścianie, to jego dolna krawędź powinna, zgodnie z wcześniejszymi liczbami, znajdować się 50-60 cm nad podłogą. W takiej sytuacji musimy zdecydować, czy szafka RTV wisząca ma znajdować się zaraz pod telewizorem, czy też zastosujemy tam pewien odstęp. Oczywiście telewizor i szafkę RTV możemy wieszać na takiej wysokości, jakiej chcemy – podane przez nas wartości odpowiadają wysokości, która umożliwia komfortowe korzystanie z telewizora w pozycji siedzącej. 

Jak powiesić szafkę RTV?

Prawidłowy montaż szafki wiszącej RTV jest niezwykle ważny, ponieważ szafka RTV wisząca musi zapewnić bezpieczną podstawę drogiemu zazwyczaj sprzętowi. Sam telewizor to wydatek minimum kilku tysięcy, a do tego bardzo często dochodzi chociażby konsola, którą ustawiamy na szafce pod RTV albo chowamy ją do środka. Dlatego nawet jeśli również sam telewizor zostaje powieszony na ścianie i nie potrzebuje oparcia w szafce pod telewizor, warto zatroszczyć się o resztę przedmiotów. 

szafka rtv

Pamiętajmy, aby szafkę pod RTV wieszać zawsze zgodnie z instrukcją dołączoną do zakupionego mebla. Każdy mebel zakupiony przez nas w sklepie, jeśli został dostarczony do nas w elementach do złożenia, musi posiadać instrukcję złożenia i, w przypadku elementów wiszący, montażu na ścianie. Na Vivaldi Meble udostępniamy także instrukcje w formie plików do pobrania ze strony produktu – nawet w przypadku zgubienia wersji papierowej, szafka RTV wisząca będzie mogła zostać bezpiecznie zamontowana. Zazwyczaj producenci dołączają do szafek wiszących uchwyt mocujący, na którym powinna zawisnąć szafka, ale inne niezbędne elementy (jak kołki) klient musi nabyć we własnym zakresie. Typ zakupionego kołka i rodzaj użytych przez nas narzędzi zależy przede wszystkim od materiału, z którego wykonana jest ściana. 

Wyróżniamy trzy podstawowe typy ścian:

• ściana z materiału pełnego (beton, beton komórkowy, cegła pełna, kamień naturalny);

• ściana z materiału pustego (pustak, cegła dziurawka, cegła kratówka);

• ściana z płyty budowlanej (płyta gipsowo-kartonowa, wiórowa, pilśniowa).

W zależności od materiału, wybieramy następujące typy korków:

• ściana z materiały pustego kruchego (płyta gipsowa) – nieodpowiednia do wieszania ciężkich przedmiotów jak rama dla telewizora;

• ściana z materiały pustego twardego (pustak) – deformujący się plastikowy kołek rozporowy, śrubokręt lub wkrętach, klucz płaski oraz młotek;

• ściana z materiału pełnego twardego – kołek rozporowy zakotwiony, specjalne wiertła, klucz płaski i wiertarka.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Salon, Sypialnia
Białe meble do salonu

Czy jest coś piękniejszego niż błogi relaks w salonie po ciężkim dniu pracy? Salon to wyjątkowe miejsce, w którym podejmujemy gości, oddajemy […]

06.09.2021