26.06.2023

Jak skutecznie wyczyścić meble RTV?


Każdy z nas ma swoje niezawodne metody ułatwiające zmywanie uporczywych plam z ubrań, naczyń czy okien. Często jednak wypracowanie dobrych rozwiązań kosztuje nas nie tylko wiele czasu, ale i pieniędzy. Niejednokrotnie polecane na Internetowych forach czy blogach pomysły doprowadzają do katastrofalnych skutków – jesteśmy zmuszeni pozbyć się obiektu, na którym przeprowadziliśmy nieudany eksperyment, a przez kilka następnych dni towarzyszą nam tylko złość i wyrzuty sumienia (bo przecież mogliśmy się domyślić, że to nie zadziała).

Skuteczne czyszczenie mebli, szczególnie tych dedykowanych sprzętom RTV, to jednak problem innego rodzaju – w tym przypadku nie możemy pozwolić sobie na błędy. Jeśli zastosujemy niewłaściwą metodę może okazać się, że na naszej półce pod TV pojawi się jeszcze większa plama, tym razem rozpuszczonej farby bądź lakieru, a ukochany stół zostanie oszpecony przez głębokie rysy po ostrej gąbce. Spokojnie, spieszymy z pomocą! Przygotowany przez Vivaldi poradnik pomoże Ci pozbyć się zabrudzeń szybko i bezproblemowo, nie narażając przy tym czyszczonych powierzchni na potencjalne zniszczenia!

Dlaczego szafki RTV sprawiają szczególną trudność?

Czyszczenie tego rodzaju mebli sprawia większe kłopoty, niż innych przedmiotów. Nie chodzi jednak o materiały, z jakich zostały one wykonane, ale właśnie o wspomniany sprzęt, który mają przechowywać. Ważne jest zatem używanie odpowiednich metod i środków czystości, które nie tylko nie zrobią większych szkód niż te, które zastaliśmy, ale też nie popsują naszego telewizora, odtwarzacza DVD czy głośników. To właśnie ze względu na wrażliwość sprzętów RTV musimy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków czyszczących na powierzchni naszego stolika, szafki wiszącej bądź stojącej.

Warto także pamiętać o właściwościach materiału, z którego wykonany jest dany mebel. Przykładowo: drewniany stolik RTV wymaga innych środków czystości lub metody, niż ma to miejsce w przypadku stolika wykonanego z metalu czy kamienia. Kolor także ma znaczenie! Na powierzchni czarnego stolika RTV plamy będą zdecydowanie mniej rzucające się w oczy, niż ma to miejsce w przypadku stolika białego. Sprawdź, co zrobić, żeby Twoje meble zachowały piękny wygląd na długo, a przy tym pozostały nieskazitelnie czyste!

Czyszczenie mebli RTV krok po kroku!

Poniżej przedstawiamy 7 najważniejszych punktów, które pozwolą Ci na doczyszczenie nawet najbardziej uciążliwych plam, bez niszczenia powierzchni. To co? Zaczynamy!

Sprawdź instrukcję obsługi

Wbrew pozorom jest to niezwykle istotny krok, od którego warto rozpocząć proces czyszczenia mebli. Niejednokrotnie producenci zamieszczają w instrukcjach obsługi informacje dotyczące zalecanych środków czystości lub metod, które będą bezpieczne dla powierzchni danego przedmiotu. Dzięki zastosowaniu się do wskazanych w instrukcji sugestii, wszystkie nowoczesne stoliki RTV czy ukochana wisząca szafka pod TV zachowają swój dobry wygląd na dłużej!

Pozbądź się kurzu i brudu

Zanim zabierzesz się za czyszczenie plam, najpierw musisz upewnić się, że na powierzchni mebla nie znajduje się kurz bądź inny rodzaj brudu. Pozbycie się tego rodzaju zanieczyszczeń ułatwi Ci miękka ściereczka lub… pędzel! Ważne jest, aby unikać moczenia ściereczki – to mogłoby uszkodzić powierzchnię naszego mebla. Przypominamy, że w przypadku wiszącej szafki RTV warto pozbyć się także kurzu zalegającego zarówno na podłodze pod meblem, jak i na jej spodniej części!

Dobierz odpowiednie środki czystości

Aby dobrać odpowiedni dla powierzchni naszych mebli środek, warto upewnić się, z czego dokładnie zostały one wykonane. Jeśli wolisz jednak postawić na domowe sposoby, polecamy wykonanie delikatnego roztworu płynu do mycia naczyń i ciepłej wody, który świetnie sprawdzi się w przypadku mebli drewnianych. W przypadku przeszklonej bądź podświetlanej szafki RTV możesz użyć także roztworu octu lub preparatu, który wykorzystujesz do mycia okien.

Delikatność kluczem do sukcesu

Podczas czyszczenia plam nie zapominaj o wykorzystaniu miękkich przedmiotów, takich jak gąbeczka czy ściereczka bawełniana. Postaraj się unikać mocnego pocierania powierzchni – zbyt intensywne ruchy mogłyby spowodować zarysowanie powierzchni. Jeśli plamy są wyjątkowo uporczywe, pozostaw środek czyszczący na ich powierzchni przez dłużą chwilę, a następnie przetrzyj mebel ponownie.

Uwaga! Plamy z tłuszczu!

Jeśli na Twoich szafkach RTV pojawią się plamy z tłuszczu, możesz skorzystać z alkoholu izopropylowego lub preparatu przeznaczonego do usuwania tego rodzaju zanieczyszczeń. W przypadku tłuszczu musisz zachować jednak szczególną ostrożność – użycie zbyt mocnego alkoholu może spowodować uszkodzenie powierzchni mebli!

Dokładnie spłukuj środki czyszczące

Ten krok jest niezwykle istotny. Kiedy zakończysz już czyszczenie plam, przemyj powierzchnię mebla wilgotną ściereczką lub gąbką. Pozwoli to na usunięcie pozostałych na szafkach środków czyszczących. Następnie użyj suchej ścierki – to pozwoli uniknąć rzucających się w oczy smug!

Nie zapomnij o ochronie

Ostatnim, jednak nie mniej ważnym krokiem w procesie czyszczenia mebli RTV, jest zadbanie o ochronę czyszczonych powierzchni. Dzięki zastosowaniu wosku ochronnego lub spray’u do powierzchni zapobiegniesz powstawaniu plam w przyszłości i ułatwisz sobie następne czyszczenie! Pamiętaj, że ochronie nie powinny podlegać jedynie zabytkowe czy po prostu stare meble – nowoczesne stoliki czy szafki pod TV również potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci w zadbaniu o swoje ulubione meble. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy Twoja szafka RTV ma 100 cm, czy 500 cm, czy została wykonana w Krośnie, czy w Szwecji – o każdą z nich należy odpowiednio zadbać! Jednak najważniejszym hasłem, którym powinniście kierować się podczas czyszczenia mebli RTV jest „delikatność kluczem do sukcesu”!


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
szafka rtv
Salon
Styl szafek RTV wyznaczy charakter Twojego salonu

Sercem domu bez wątpienia jest salon. Współtworzy go szafka RTV, nad którą znajduje się, skupiający uwagę, telewizor. To centralny punkt pomieszczenia, dlatego […]

29.09.2022