13.10.2023

Pielęgnacja mebli tapicerowanych


Sofy, fotele czy kanapy, to element wyposażenia niemal każdego domu. Jednak ze względu na ich częste użytkowanie, nietrudno o różnego rodzaju plamy i zabrudzenia. Niewłaściwe czyszczenie mebli tapicerowanych może prowadzić do uszkodzeń tkanin, co w konsekwencji skróci ich trwałość. Jeśli zależy Ci na zachowaniu ich w doskonałej kondycji, koniecznie zwróć uwagę na metody ich pielęgnacji. Oto kilka najważniejszych wskazówek.

Jak dbać o meble tapicerowane?

Pamiętaj o regularnym odkurzaniu, aby usunąć drobne zanieczyszczenia oraz sierść zwierząt, które często gromadzą się na tapicerce. Z kolei jeśli pojawią się plamy użyj delikatnej ściereczki i odpowiednich środków czyszczących. Pamiętaj, aby unikać silnych detergentów oraz nadmiernego tarcia, ponieważ może skutkować to powstaniem mikro uszkodzeń struktury włókien materiału. Meble tapicerowane, takie jak kanapy, narożniki czy fotele należy również regularnie odświeżać, wietrząc pomieszczenie i usuwając nieprzyjemne zapachy. Unikaj wystawiania mebli tapicerowanych na długotrwałe działanie światła słonecznego, dzięki temu zahamujesz blaknięcie i osłabienie materiału.

Częstotliwość czyszczenia

Oczywiście o tym jak często powinniśmy czyścić nasze meble decyduje intensywność ich użytkowania. Mało użytkowaną kanapę warto prać średnio co dwa lata, aby usunąć nagromadzone zanieczyszczenia głęboko w tkaninie. Z kolei jeśli chodzi o średnio używane meble, zaleca się pranie ich raz w roku. Pamiętajmy, że właściwa pielęgnacja ma istotny wpływ na komfort i atrakcyjność mebli tapicerowanych w naszym domu.

Jak widać, regularne czyszczenie i konserwacja mogą znacznie wpłynąć na trwałość i świeżość mebli. Dzięki przestrzeganiu naszych zaleceń z pewnością zachowasz swoje meble w doskonałym stanie na długi czas.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Biuro, Kuchnia, Łazienka, Przedpokój, Salon, Sypialnia
Szafki i półki – po co nam one?

Szafki i półki to meble tak bardzo „codzienne”, że często w ogóle zapominamy o ich istnieniu. Czy ktoś potrafi sobie jednak wyobrazić […]

03.01.2021