30.03.2022

Wiosenne porządki w domu. Jak aranżacja wnętrz wpływa na nasze samopoczucie?


Nie każdy lubi sprzątać, a porządki kojarzone są z nieprzyjemną koniecznością i wysiłkiem. Wyjątkiem jest wiosenne odświeżanie i aranżowanie wnętrz, które przywodzi na myśl rytuał pozbywania się tego, co niepotrzebne i witania nowego. Podczas wiosennych porządków zapraszamy do domu lekkość, rześkość i dobrą energię, uwalniając przy tym wszystko, co przestarzałe i skostniałe. Pierwsze słoneczne dni rozbudzają w nas energię i skłaniają do fundamentalnych zmian.
Obszar domu, wystrój i aranżacja wnętrz oraz panujący w nich ład i harmonia mają kolosalny wpływ na naszą witalność i samopoczucie. Dlatego projekt mieszkania powinien uwzględniać odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, dostosowane do potrzeb i gustu domowników.


Najważniejsze, aby kolor wnętrz, ich wykończenie i umeblowanie nie przytłaczały. Odwiedzający nas goście i my sami powinniśmy czuć się w domu dobrze, swobodnie i lekko.
Poszczególne elementy pomieszczenia powinny do siebie pasować, uzupełniać się kolorystycznie, jak i teksturowo. Należy umiejętnie łączyć faktury, odcienie np. podczas doboru mebli, czy tekstyliów, tak, by razem tworzyły spójną całość.


Olbrzymią funkcję pełni kolorystyka. Klasyczne aranżacje pomieszczeń charakteryzują się subtelnymi jasnymi barwami, gładkimi wzorami i prostym designem. Nowoczesne przestrzenie to kontrastowy związek soczystych odcieni i nietypowe zestawienie stylów.
Kolory odgrywają we wnętrzach ogromną rolę. Pomijając funkcję estetyczną, barwy, którymi się otaczamy, oddziałują na nasz nastrój, efektem czego bywa jakość i poziom komfortu codziennego życia. Wykorzystajmy je zatem do poprawy samopoczucia, nie tylko jesienią i zimą.
Jasne kolory takie jak ecru, przełamana biel, czy błękit wyciszają i pozwalają na odprężenie po dniu pełnym wrażeń i obowiązków. Nasycone, jaskrawe barwy pobudzają do działania, podnoszą nastrój. Warto pamiętać o powyższych zasadach podczas aranżacji kluczowych pomieszczeń takich jak sypialnia, biuro, czy pokój dzienny. W strefach relaksu starajmy się unikać intensywnych czerwieni, a w przestrzeniach home office postawmy na motywujące, energetyzujące pomarańcze.


Istnieje także kilka istotnych zasad pomagających w doborze odpowiedniej kolorystyki:
Metraż pomieszczenia – im mniejszy tym przestrzeń powinna być jaśniejsza. Ciemne kolory optycznie pomniejszają wnętrza.
Funkcja wnętrza – pomieszczenia typu sypialnia lepiej prezentują się na tle ciepłych barw. Nadają one przytulności i nastrojowości. W pokoju dziennym bez wahania można zastosować chłodne kolory.
Stopień nasłonecznienia – im bardziej nasłoneczniony pokój, tym lepiej wyglądać w nim będą ciemne barwy. Do przestrzeni ze słabym oświetleniem warto wybrać jasne kolory.

Aranżacje wnętrz – jak urządzić własne mieszkanie?

Wiosenne przemeblowanie salonu wprowadzi do Twojego domu lekkość i świeżą energię. Jeśli nie chcesz zmieniać koloru ścian, wystarczy, że wymienisz meble lub dodatki. Stare meble warto zastąpić nową, elegancką kolekcją mebli np. TUE. Fronty w kolorze białym lub imitującym beton nadają zestawowi wyjątkowy charakter. Dwie opcje kolorystyczne pozwalają na dużą elastyczność przy aranżowaniu wnętrza. Brak uchwytów w drzwiczkach frontowych sprawiają, że meble zachowują czystą formę, a drewniane nóżki, na których zostały oparte, nadają im lekkości.

zestaw mebli Tue


Wśród wiosennych nowości pojawiły się również funkcjonalne szafki RTV o jasnych kolorach i ciekawym designie. Szafka RTV Poly lub Duo to minimalizm zestawiony z niepowtarzalnym wzornictwem. Oryginalny styl idealnie wkomponowuje się w nowoczesne wnętrza i sprawia, że meble nadają wnętrzu lekkości i interesującego sznytu.

szafka RTV Poly


Jeśli nie chcesz zmieniać całej koncepcji wnętrza, wystarczy, że odświeżysz dodatki. Nowe zasłony, poduszki w pastelowych odcieniach, narzuty lub akcesoria z motywem florystycznym odmienią każde pomieszczenie, wpuszczając do środka wiosenną aurę i sprawią, że stylizacja wnętrz stanie się niezapomnianą przygodą i świetną zabawą.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Salon
Jak urządzić salon w stylu skandynawskim? 5 pomysłów za mniej niż 700 zł

Skandynawski styl jest chętnie wprowadzany do polskich domów. Za jego wysoką popularność odpowiada funkcjonalność, prostota, ponadczasowość, a także ciepło i przytulność wnętrz. […]

24.02.2020