28.09.2021

Mała Sypialnia – Inspiracje. Jak Urządzić Małą Sypialnię?


Dobrze urządzona sypialnia to fundament efektywnego i regenerującego snu. Jest bardzo wiele rzeczy, które możesz tak dostosować w swojej sypialni, żeby stała się przytulna i spokojna. Będziesz do tego potrzebować kilku mebli, odpowiednich kolorów oraz inspiracji.

Jak urządzić sypialnię?

Nigdzie nie jest powiedziane, że przytulna i funkcjonalna sypialnia musi być ogromna. Mała sypialnia również może być estetyczna i posiadać całkiem sensowne rozwiązania użytkowe. Żeby tak się jednak stało, trzeba mieć pomysł i wprowadzić go w życie, aby nadać pomieszczeniu stylu i charakteru.

Zacznijmy od kolorów i światła, które odegrają w małej sypialni, w bloku na przykład, bardzo ważną rolę. Wybierając kolory ścian przy ograniczonym metrażu pomieszczenia, bezwzględnie należy wybierać spomiędzy jasnych barw. Dlaczego? Dobrze odbijają one światło, a przez to rozświetlają całe pomieszczenie i sprawiają, że optycznie staje się ono większe. Jest to więc prosty trik, żeby troszkę oszukać nasz umysł.

Czy wobec tego należy bezwzględnie zrezygnować z ciemnych barw na ścianach w sypialni? Niekoniecznie. Jeśli chcemy przełamać jasne kolory dominujące, ciemna szarość, granat, kobalt czy butelkowa zieleń najlepiej odnajdą się na ścianie za łóżkiem, tworząc efekt głębi. Z całą pewnością nie powinniśmy w sypialni używać kolorów „ognistych”, takich jak żółć, czerwień, pomarańcz i wszystko pomiędzy. Kojarzą się one z płomieniem, a nasz mózg traktuje to jako bodziec pobudzający, przez co ciężej nam będzie zasnąć.

Mała sypialnia – inspiracje

Centralnym i kluczowym meblem w małej sypialni jest łóżko. Nad tym meblem trzeba się bardzo poważnie zastanowić, zarówno jeśli chodzi o rozmiar, jak i funkcjonalność. Bierzmy pod uwagę, że dla dwóch osób optymalnym rozmiarem będzie szerokość 140 cm. 120 cm to za mało, żeby dwie osoby na dłuższą metę spały w pełni komfortowo, a z kolei 160 cm zajmuje już bardzo dużo z i tak ograniczonej przestrzeni.

Jeśli więc 200×140 cm, to jakie łóżko? Idealnie, żeby miało ono dodatkowe pojemniki albo szuflady. Trzeba jednak mieć na uwadze, że żeby z nich skorzystać, trzeba mieć miejsce żeby je wysunąć. Na małej przestrzeni może to być trudne. Opcjonalnie można zdecydować się na łóżko z podnoszonym stelażem, jednak komfortowe użytkowanie takiego rozwiązania wymaga codziennego ścielenia łóżka, a jak wiadomo, wiele osób poprzestaje na przyścieleniu go.

Jednakże jeżeli stwierdzimy, że dodatkowe pojemniki nie są nam niezbędne, najlepszym wyjściem będzie proste łóżko, o nieskomplikowanej bryle i jasnym kolorze. Idealnym wariantem będzie łóżko Desjo 140.

łóżko

Desjo 140 to model o prostym, minimalistycznym kształcie i jasnym, naturalnym kolorze dębu san remo. Jego forma i kolorystyka idealnie wpisują się w reguły aranżowania małej sypialni. Inspiracje do urządzenia takiego pomieszczenia najlepiej czerpać z natury i iść w kierunku naturalnych kolorów o jasnych tonach. 

Przy łóżku warto zawsze mieć szafkę nocną, która oszczędzi nam niepotrzebnego wstawania. Szafki nocne do sypialni bywają bardzo różne. Niektóre mają formę prostego stolika, inne wyposażone są w szuflady, czasem półki czy też szafki z drzwiczkami. Zanim zaczniesz wybierać swoją szafkę do sypialni, zastanów się nad swoimi potrzebami. Często zdarza Ci się kłaść do łóżka z gazetą albo ze swoimi notatkami czy pamiętnikiem? Dobrym pomysłem będzie wobec tego szafka z drzwiczkami albo jedną czy dwoma szufladami. Zyskasz dużo przestrzeni, w której można przechowywać najróżniejsze drobiazgi nie martwiąc się, że leżą na wierzchu i zbierają kurz. 

Jeśli chodzi o małe sypialnie, dużo bardziej funkcjonalne będą szafki wyposażone w pojemniki takie jak szafki czy szuflady. Przyczyna jest prosta: w małej sypialni każde miejsce na składowanie podręcznych przedmiotów jest cenne. Zwróćmy uwagę na dwa modele szafki Nako, które świetnie wpisują się aranżację małej sypialni. 

szafka nocna Nako 1S

Nako 1S to prosta szafka nocna, która oprócz blatu oddaje do dyspozycji szufladę oraz półeczkę pod nią. Nako 1S w odcieniu dębu sonoma jasna, to świetne i budżetowe rozwiązanie, które znacznie ułatwi Ci aranżację małego pomieszczenia.

szafka nocna

Nako 3S to nieco większy model, który posiada aż 3 szuflady z pełnym wysuwem na metalowych prowadnicach. Jeśli oprócz samego blatu chcesz, aby Twoja szafka nocna pełniła rolę pełnoprawnego pojemnika na różnorakie przedmioty, jest to wybór w sam raz dla ciebie.

Komody do sypialni – przykładowe rozwiązania

Jak urządzić sypialnię, żeby maksymalnie wykorzystać jej ograniczoną przestrzeń? Z całą pewnością będziesz potrzebować konkretnego mebla, który pozwoli Ci mieć pod ręką najważniejsze elementy swojej garderoby. Jednakże w małej sypialni duża szafa może być zbyt przytłaczająca i sprawić, że wokół łóżka trzeba będzie chodzić bokiem, a tego byśmy przecież nie chcieli.

Idealnym kompromisem pomiędzy rozmiarem, ceną i funkcjonalnością będzie dobra komoda. Komoda do sypialni to rozwiązanie, które na relatywnie małej powierzchni dostarcza bardzo dużo przestrzeni miejsca na odzież. Do sypialni minimalistycznej, utrzymanej w jasnej kolorystyce, idealny wyborem będzie jeden z dwóch modeli, które świetnie wpisują się w ten styl.

komoda Kiel

Komoda Kiel to model, który z pewnością wpadnie w oko osobom, które lubią nienachalny powiew nowoczesności. Kiel, nie dość że posiada bardzo dużo przestrzeni użytkowej, to dodatkowo oddaje do dyspozycji dwie witryny, w których wyeksponujesz swoje ozdobne przedmioty. 

komoda Sweden

Alternatywą jest komoda Sweden, inspirowana stylem skandynawskim. Jej biel przełamują delikatne elementy z naturalnego drewna, co będzie ładnie się komponowało z odcieniami drewana. Nóżki na których stoi Sweden, nadają jej lekkości i sprawiają, że optycznie nie przytłacza ona pomieszczenia. 


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Biuro, Sypialnia
Kącik do pracy w sypialni – zaaranżuj małą przestrzeń biurową

Jeśli stale pracujesz w domu lub od czasu do czasu zajmujesz się pracą w prywatnej przestrzeni, wiesz, że brak wydzielonej przestrzeni na […]

29.06.2022