30.10.2023

Łączenie wzorów we wnętrzach – jak uzyskać najlepszy efekt


Łączenie wzorów we wnętrzach to wyjątkowo ciekawe rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy uwielbiają tworzyć indywidualne i odważne aranżacje. To jeden z najprostszych sposobów na nadanie wnętrzu charakteru i niepowtarzalnego stylu.

Aranżacja od podstaw – zapanuj nad chaosem

Zacznij od wyboru przewodniego motywu, który będzie stanowił główny element wystroju Twojego wnętrza. Mogą to być geometryczne wzory lub print zwierzęcy. Pozostałe elementy będą wzbogacały główne zdobienia. Warto zaznaczyć, że jeżeli Twoje wnętrze jest ciemne kluczowe będą jasne i kontrastujące akcenty, które rozjaśnią i ożywią przestrzeń. Pamiętaj, aby na początku zdecydować się na jeden główny wzór, a dopiero później wprowadzaj pozostałe akcenty.

Zadbaj o spójność kolorystyczną

Przemyślany dobór kolorów to klucz uzyskania harmonijnej aranżacji. Jak zrobić to prawidłowo? Na początek określ barwę bazową, która będzie stanowić podstawę całej kompozycji. Może to być kolor ścian, mebli lub podłogi. Zastanów się jaki efekt chcesz uzyskać. Czy ma być to nowoczesne, klasyczne, minimalistyczne, a może nieco bardziej eklektyczne wnętrze. Następnie wybierz kilka dodatkowych kolorów, które będą współgrały z wybraną przez Ciebie barwą bazową. Pamiętaj, że powinna być ona dominująca, a dodatkowe kolory mają pełnić jedynie rolę akcentu lub kontrastu, uzupełniając główny motyw. Ważne, aby zachować równowagę między barwą bazową, a dodatkowymi kolorami, tak aby kompozycja była estetycznie przyjemna i spójna.

Harmonijne zestawienia

Nie bój się eksperymentować! Miksuj ze sobą różne warianty zdobień mebli i dodatków i sprawdź, które z nich najlepiej zaprezentują się w Twojej aranżacji:

Okrągłe z prostymi – nowoczesne, proste, geometryczne wzory idealnie odnajdą się w połączeniu z łagodnymi, obłymi kształtami np. pasy z groszkami.

Duże z małymi – duży geometryczny wzór idealnie uzupełni minimalistyczny akcent w postaci drobnych kwiatów, czy miniaturowych zdobień. 

Tradycyjne z nowoczesnymi – to idealne zestawienie przełamujące surowy wygląd modernistycznego wnętrza, ciekawym rozwiązaniem będą np. łączenia akcentów ludowych z współczesnym printem geometrycznym. 

Podsumowanie 

Podsumowując, łączenie wzorów we wnętrzach to wyjątkowo ciekawe podejście do aranżacji, które z pewnością przyciągnie uwagę osób poszukujących nietypowych i wyrazistych rozwiązań. Kluczowe jednak w tym wszystkim jest zrozumienie zasad balansu i umiejętne dobieranie wzorów, tak by osiągnąć pożądany efekt estetyczny.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Salon
Mid century modern – nowoczesna odsłona stylu vintage

Jeśli jesteś miłośnikiem vintage, to styl mid century modern na pewno Cię zainteresuje. Architekci z całego świata chętnie się nim inspirują, dlatego […]

22.12.2022