29.05.2023

Krzesła ogrodowe – jakie wybrać na taras i balkon?


Wypoczynek na świeżym powietrzu – czy to w ogrodzie czy na balkonie w bloku – to ważny moment dla zmęczonego pracą organizmu. Z drugiej strony świeże powietrze sprzyja pracy intelektualnej. Warto połączyć przyjemne z koniecznym. Dlatego tak istotne są odpowiednie krzesła ogrodowe. Zwłaszcza, że taras to też miejsce, w którym zjemy obiad z rodziną bądź przyjaciółmi. Podpowiadamy jakie modele krzeseł są godne uwagi.

Krzesła ogrodowe na każdą okazję

Być może nie spędzamy na nich tyle czasu, co na krześle biurowym w pracy, ale jego budowa jest równie istotna dla naszego zdrowia i komfortu. Trzeba na to zwrócić uwagę jeśli chcemy pracować również pod chmurką bądź zależy nam na dobrze spędzonym czasie z rodziną – przy wspólnej grze w planszówki, rozmowach czy podczas letnich posiłków. Oprócz tego ważne, aby krzesła ogrodowe pasowały do wystroju tarasu bądź balkonu i ogólnej aranżacji ogrodu. 

Często to właśnie w ogrodzie toczy się większość naszego życia poza pracą w okresie letnim. Dobrze, żeby było to miejsce, w którym będziemy czuli się jak w domu. Dobór krzeseł powinien opierać się na analizie tego, czego oczekujemy od tego typu rekreacji i od czego, czy zależy nam, aby aranżacja robiła wrażenie. Świetnym rozwiązaniem są zestawy krzeseł ze stołem lub krzesła z niedużym stolikiem kawowym – idealnym na popołudniowe bądź poranne sesje z ulubioną lekturą. Zawsze patrzmy też na ciężar krzesła i możliwość przenoszenia go w wybrane miejsce, aby móc w pełni cieszyć się możliwościami własnego ogrodu.

Krzesła ogrodowe aluminiowe

Wybierając krzesła ogrodowe zawsze w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, ile miejsca mamy do dyspozycji. Czy jest to niewielki balkon czy taras? To pierwszy czynnik, który zawęża pole wyboru. Do niedużej, ograniczonej przestrzeni nie możemy wsadzić zbyt ciężkich, topornych mebli, gdyż przytłoczą otoczenie. Dobrze też, żeby krzesła były jasne i w miarę lekkie, albo żeby przynajmniej sprawiały takie wrażenie lekkości. Sprawdzą się w tym krzesła ogrodowe aluminiowe – ich główną zaletą jest niewielki ciężar. Ale są też cenione za stylistykę, możliwość obróbki chociażby przez malowanie proszkowe, a co za tym idzie również nadanie pożądanego koloru. Są też łatwe w czyszczeniu i odporne na czynniki zewnętrzne.

Krzesła z (techno)rattanu

Duże krzesła ogrodowe, wykonane często z plecionek i zaopatrzone w stabilne, ale zajmujące nieco miejsca podstawy – to rozwiązania dobre na taras bądź bezpośrednio na trawę. Zwykle produkowane z technorattanu, a obicie z poliestru, nie tylko stylistyką odpowiadają aranżacjom ogrodowym, ale też wykazują wysoką odporność na deszcz, wilgoć i nadmierne nasłonecznienie. Są więc świetnym rozwiązaniem do otwartej przestrzeni. Ich kolorystyka komponuje się dobrze z drewnianymi tarasami, posadzkami oraz drzewami, prezentują się ciepło i przytulnie tworząc przyjemny klimat. Poduszki są miękkie i pozwalają się odprężyć.

W jakim stylu krzesła do ogrodu?

Odpowiedź na to pytanie jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki – w takim stylu, jaki panuje w waszym ogrodzie, na tarasie bądź balkonie! To istotne, gdyż klasyczne krzesła ogrodowe z technorattanu nie będą dobrze wyglądały obok nowoczesnego stołu czy modernistycznego kompletu wypoczynkowego. I odwrotnie. Jeśli meble tarasowe, które mamy tworzą spójny design, niemal wtapiający się w naturalny wygląd ogrodu to krzesła ogrodowe aluminiowe mogą przykuwać uwagę w negatywnym znaczeniu. 

Zadbaj o krzesła ogrodowe

Niezależnie od tego, na jakie krzesła ogrodowe się zdecydujesz, warto o nie odpowiednio dbać. Choć zazwyczaj są to produkty aluminiowe bądź wykonane z technorattanu, nie możemy zapomnieć o tym, że mimo wszystko będą podatne na upływ czasu. Z pewnością wykazują najlepsze cechy i sprawdzają się w aranżacjach ogrodowych – nie straszne im opady deszczu czy słońce więc nie martwmy się, jeśli zapomnimy je w porę schować. Jednak dbałość o właściwe przechowywanie krzeseł ogrodowych, impregnacja, o ile jest wskazana, zakładanie pokrowców ochronnych czy przemyślany dobór środków myjących – to są rzeczy, które pozwolą przedłużyć żywotność krzeseł ogrodowych. A pamiętajmy, że będą jednymi z najczęściej eksploatowanych mebli ogrodowych!


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Ogród
Meble ogrodowe nie tylko w sezonie

Obecnie coraz bardziej popularne staje się urządzanie przydomowych stref wypoczynkowych, które pozwalają spędzać czas na świeżym powietrzu. Przy wyborze odpowiedniego wyposażenia do […]

28.07.2023