24.02.2020

Jak wybrać ławę do salonu? Wysokość stolika kawowego, wymiary, kształt i inne!


Wymiary stolika kawowego – kiedy ława do salonu jest zbyt duża lub zbyt mała?

Wymiary stolika kawowego zależą od wielkości Twojego salonu. Ława o długości 100 cm i szerokości 50 cm nie sprawdzi się w wąskim salonie, ponieważ będzie uniemożliwiać swobodne poruszanie się po pokoju. Tego typu stoliki rekomendujemy do większych przestrzeni – w wąskich salonach postaw raczej na długie i wąskie ławy. Można kupić takie, które mają 40 centymetrów szerokości: wbrew pozorom różnica tych 10 centymetrów jest naprawdę odczuwalna.

Jaka powinna być wysokość stolika kawowego?

Jaka wysokość stolika kawowego będzie najlepsza? Wysokość stolika kawowego powinna znajdować się na takiej wysokości, co siedzisko kanapy lub trochę wyżej. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odkładać na ławę różne rzeczy, jak np. książkę czy filiżankę z kawą. Optymalna wysokość ławy to 40-55 cm, licząc od podłogi.

Jeżeli chcesz wymienić ławę na nowszy mebel, to najlepiej zmierz długość i szerokość blatu swojego stolika, a także sprawdź jaką ma wysokość. Dzięki temu będziesz wiedział w jakich wymiarach się poruszać i kupić mebel, który będzie dopasowany bezpośrednio do potrzeb domowników i się sprawdzał w swojej roli.

Stolik kawowy okrągły czy stolik kawowy kwadratowy?

Stolik kawowy okrągły ma nowoczesną i elegancką formę, jednak właśnie przez to nie nadaje się do każdego typu pomieszczeń. Jego kształt idealnie wkomponuje się w przestronne wnętrza, ale nie sprawdzi się jednak w przestrzeniach małych i wąskich. Do takich salonów rekomendujemy stolik kawowy kwadratowy, który daje znacznie większe możliwości, jeżeli chodzi o rozmiary. Daje on również więcej powierzchni użytkowej, która w małych salonach jest na wagę złota.

stolik kawowy

Stoliki kawowe nowoczesne okrągłe będą pasować do praktycznie każdego wystroju, jeżeli tylko dysponujesz odpowiednią przestrzenią. Nie muszą mieć koniecznie czterech nóg – popularne są stoliki, których blat trzyma się na jednej, solidnej nodze. Dzięki temu wyglądają nowocześnie i lekko.

Kiedy warto kupić ławę rozkładaną?

Nowoczesna ława do salonu to zupełnie inny mebel, niż ławy z czasów PRL-u. Obecnie ławy rozkładane pokojowe to hit w mieszkaniach, w których mały salon pełni jednocześnie funkcję jadalni. Rozkładane stoliki pozwalają pomieścić jednorazowo więcej gości, z kolei ławy rozkładane podnoszone pozwalają na swobodne i wygodne spożywanie posiłków. Stolik rozkładany i podnoszony sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Ławy rozkładane i podnoszone mogą mieć różne rozmiary, kolory i kształty. Blaty mogą być drewniane, ale popularne są także ławy do salonu rozkładane ze szklanym blatem. Co ciekawe w takich podnoszonych stolikach często jest miejsce pod blatem na przechowywanie różnego rodzaju drobiazgów czy dokumentów. Jeżeli chcesz wykorzystać stolik w ten sposób, postaw na nieprzezroczysty blat drewniany lub na mleczne szkło.

Ława szklana do salonu – w którym domu się sprawdzi, a w którym niekoniecznie?

Ławy rozkładane do salonu szklane na pewno sprawdzą się w pomieszczeniach, w których pojawiły się już szklane elementy (np. w postaci fontów czy drzwiczek do witryn). Czasem jednak warto przełamać ten schemat i sprawić, że ława szklana do salonu będzie w nim centralnym punktem. Takie rozwiązania sprawdzą się w szczególności w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, w których dominują białe meble. Raczej odradzamy ten zabieg w skandynawskich pokojach.

Ława szklana okrągła wcale nie musi być nudna i przypominać mebel ogrodowy – świetnym przykładem jest tutaj ława szklana do salonu Marina z nietypowym stelażem. Ciekawym rozwiązaniem będzie także ława szklana owalna – nietypowy kształt blatu tylko podkreśli oryginalność wnętrza Twojego salonu.

stolik kawowy grus

Nowoczesne ławy do salonu rozkładane mają przeróżne kształty: okrągłe, owalne, kwadratowe i prostokątne. Mogą być rozkładane lub podnoszone, na czterech lub jednej nodze – jeżeli chodzi o stoliki kawowe, to sklepy nie ograniczają się do znanych, klasycznych form. Dzięki temu znajdziesz swój wymarzony stolik nawet w najnowocześniejszym wnętrzu. Pamiętaj jednak, żeby najpierw dobrze wymierzyć wysokość oparcia kanapy i zastanowić się nad długością i szerokością blatu. Stoliki kawowe mają być przede wszystkim funkcjonalne i to jest priorytet w ich wyborze. Mamy jednak nadzieję, że podjęcie decyzji będzie łatwiejsze z naszymi poradami.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Salon
Jaka komoda do salonu w stylu loftowym? 6 propozycji!

Otwarta, jasna przestrzeń, wysokie sufity, a także cegły, szkło, metal, beton, drewno, czy przykuwające spojrzenia przemysłowe elementy i dodatki. To cechy charakterystyczne […]

01.08.2020