24.02.2020

Jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim?


Wystrój skandynawski: na czym to polega?

Wystrój skandynawski jest jednym z najchętniej wprowadzanych do polskich domów stylów. Uwielbiany jest za swoją prostotę, łatwość w aranżacji, przywiązanie do natury, która kojąco wpływa na samopoczucie domowników, a także funkcjonalizm. Co więcej, dzięki połączeniu praktyczności i minimalizmu, w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim łatwo jest utrzymać porządek. Ograniczenie bibelotów do absolutnego minimum pozwala na szybkie odnajdywanie potrzebnych przedmiotów czy artykułów higienicznych. Dlatego w tym stylu warto urządzić nie tylko łazienkę, ale i kuchnię. 

Łazienka styl skandynawski – organizacja

Łazienka skandynawska to przede wszystkim dobrze zaprojektowana przestrzeń. Optymalnie zagospodarowane wnętrze pozwoli wygodnie poruszać się po pomieszczeniu, łatwo znajdować potrzebne artykuły higieniczne, a także uchroni przed bałaganem. By osiągnąć taki efekt podziel łazienkę na strefy: kąpielową, toaletową i umywalkową. Choć wydaje się to banalne, warto dobrze przyjrzeć się każdej z nich i zastanowić, jak powinna wyglądać, co zawierać i jakie meble oraz akcesoria łazienkowe wybierać.

Na przykład w strefie kąpielowej zwróć uwagę na usytuowanie stojaków na ręczniki i kosmetyków do kąpieli. Wszystkie artykuły, których potrzebujesz powinny być w zasięgu ręki, tak, by umilić ci wieczorną kąpiel. Pamiętaj również, aby w miarę możliwości ukrywać kosmetyki w szafkach lub koszyczkach. Taki zabieg uchroni cię przed bałaganem i zaśmiecaniem pomieszczenia. Zastanów się także nad odpowiednim oświetleniem każdej ze stref: więcej światła będziesz potrzebować w strefie umywalkowej, natomiast w kąpielowej zadbaj o nastrojowe. Dzięki takim rozwiązaniom, nawet mała łazienka w stylu skandynawskim będzie w pełni funkcjonalna i przyjemna w użytkowaniu.

Styl skandynawski – łazienka w kolorze bieli i szarości

Styl skandynawski kojarzy się przede wszystkim z dwoma kolorami: bielą i szarością. Oczywiście można dodać do nich także czerń czy pastele, takie jak, pudrowy róż czy błękit. Warto jednak wiedzieć, że jasne kolory rozjaśniają nawet te wnętrza, w których brak naturalnego światła. Co więcej, urządzone w nich pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne, lekkie i czyste. Dzięki jasnym odcieniom wprowadzisz do wnętrz również spokój, który sprzyja relaksowi i odprężeniu. Pamiętaj również o wybraniu odpowiedniego lustra łazienkowego.

Łazienka skandynawska – drewno

W skandynawskiej łazience powinny pojawić się elementy drewniane, które pozwolą ci osiągnąć harmonię z naturą, a także ocieplić dość chłodne biele i szarości. Mogą być to podłogi, blaty, półki czy meble. Dobrym wyborem może okazać się w tym przypadku solidny i stylowy zestaw mebli łazienkowych. Zestaw mebli Classic Oak, który doskonale wpisuje się w skandynawski trend.

łazienka

Jeżeli chcesz jednak przede wszystkim optycznie powiększyć pomieszczenie, lepszym zakupem będzie Classic Anderson. Jeśli natomiast nie możesz się zdecydować, czy lepsza będzie naturalna przestrzeń z zestawem Oak, czy przestronna z Andersonem, wybierz Bali – łączy on w sobie zalety obu wspomnianych zestawów.

Płytki w stylu skandynawskim

W ostatnim czasie, w łazienkach skandynawskich szczególnie chętnie wykorzystywane są wielkoformatowe płytki z połyskiem, które optycznie powiększają przestrzeń. Możesz je położyć zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Dzięki nim nadasz łazience nowoczesnego charakteru, a także spotęgujesz efekt przestronności. Dobrym pomysłem mogą okazać się także białe lub szare cegiełki, które również dostępne są w wersjach z połyskiem. Dzięki nim pomieszczenie nabierze bardziej eleganckiego charakteru.

Jeżeli jednak w łazience w stylu skandynawskim cenisz naturę, koniecznie zdecyduj się na płytki z fakturą drewna. Są trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości, niż deski, parkiet czy panele, a jednocześnie również dodają wnętrzu naturalnego piękna.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Łazienka
Łazienka w stylu glamour – jak ją urządzić?

Pomieszczenie kąpielowe w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy nawet skandynawskim, można zaaranżować w stosunkowo prosty sposób. Tymczasem urządzenie zarówno dużej, jak i małej łazienki […]

01.04.2021