10.09.2020

Jak czyścić welur tapicerski?


Domowe wypadki to nic nadzwyczajnego, zwłaszcza jeśli masz pupila lub małe dziecko. Przypadkowo trącona szklanka z sokiem porzeczkowym, ślady ubłoconych łap, upuszczony kieliszek wina czy upadek kanapki wysmarowanej czekoladą. Gorzej, jeśli ofiarą takiego zdarzenia jest kanapa welurowa, a ty nie masz pojęcia, jaki środek do czyszczenia tapicerki wybrać i jak prać welur. Niestety, wiele osób nie wie jak zabrać się za zmywanie plamy i tylko pogarsza swoimi działaniami wygląd obicia fotela czy sofy. Dlatego w niniejszym artykule podpowiemy, jak powinno przebiegać czyszczenie tapicerki, dlaczego ważna jest konserwacja tkanin i jak wybrać odpowiedni impregnat. Dowiedz się, jak dbać o delikatną tapicerkę welurową.

Co to jest welur?

Welur – materiał, który swój początek zawdzięcza Indiom. Tam został wynaleziony, jednak dopiero, gdy dotarł do Europy zrobił furorę w salonowych aranżacjach i zaczął szybko zyskiwać na popularności. Welur obiciowy doceniono szczególnie za wyjątkowe walory estetyczne, które sprawiły, że fotele tapicerowane nabrały nieprzeciętnego szyku i elegancji. Nie mniej ważna była również przyjemnie aksamitna w dotyku faktura. Takie połączenie zapewniło welurowi status materiału luksusowego.

Obecnie, welur nadal postrzegany jest jako tkanina wyższej jakości. Dzięki swojej delikatności świetnie układa się na meblach, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się go jako materiał na obicie kanapy, krzeseł czy narożników. Dzięki niemu fotele czy sofy zyskują wyjątkowy i ekskluzywny charakter. Welur tapicerski, mimo że jest delikatny, odznacza się niebywałą wytrzymałością, a właściwie impregnowany, może posłużyć przez wiele długich lat.

Jak wyczyścić kanapę welurową?

Czyszczenie tapicerki meblowej powinieneś rozpocząć od odsączenia nadmiaru wilgoci (jeśli wylał się płyn) lub starcia nadmiaru brudu np. czekolady, błota czy tłustego jedzenia. W tym pierwszym wypadku, skorzystaj z papierowego ręcznika oraz gąbki lub bawełnianej ścierki. Jeśli problemem jest „gęsty” brud, usuń go przy pomocy szpatułki lub tępej strony noża. Aby pranie tapicerki meblowej miało sens, warto ją również wcześniej odkurzyć. Dzięki temu kurz nie będzie ci przeszkadzał w zapieraniu poplamionego miejsca i powodował nieestetycznych zacieków.

Do zapierania plamy przygotuj: szczotkę z miękkiego włosia, ściereczkę bawełnianą bądź gąbkę, miskę z wodą, a także amoniak lub inny środek czyszczący (np. szare mydło). W sklepach znajdziesz również specjalistyczne środki do prania weluru, ale pamiętaj, by w ich przypadku wykonać wcześniej test na niewidocznym miejscu kanapy. Pod żadnym pozorem nie stosuj silnych detergentów, które mogą odbarwić tkaninę.

Na łatwość czyszczenia kanapy wpływa również jej jakość. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad zakupem mebla, koniecznie wybieraj produkty renomowanych marek. Dzięki temu twoja kanapa będzie przepięknie się prezentować przez wiele lat. Jeśli szukasz mebli wysokiej jakości, sprawdź koniecznie  sofę Norma.

sofa norma

Jak prać welur?

Do miseczki z letnią wodą dodaj środek czyszczący i ewentualnie kilka kropel amoniaku, które zwiększą skuteczność prania. Amoniak można również stosować samodzielnie, wówczas sprawdzają się proporcje: jedna łyżka na pół litra wody. Aby uniknąć uszkodzenia tkaniny, zapieraj ją z włosem. Zamocz ściereczkę lub szczotkę w roztworze, a następnie, po odsączeniu nadmiaru wody, zacieraj wzdłuż włókien. Następnie osusz czyszczone miejsce – możesz to zrobić przy pomocy suszarki. Dzięki takiemu zapieraniu, twoje fotele do salonu odzyskają dawny blask.

Impregnat do tkanin obiciowych – dlaczego warto stosować?

Systematyczne odkurzenie oraz czyszczenie sofy z materiału welurowego, przynajmniej raz do roku, zwiększa jego odporność na wycieranie, a także chroni przed trwałymi zabrudzeniami. Dzieje się tak za sprawą środków czyszczących, które posiadają w swoich składach substancje zabezpieczające tkaninę przed blaknięciem, pochłanianiem wilgoci czy ścieraniem. Warto stosować również impregnat do tkanin obiciowych lub środki czyszczące, które dodatkowo zabezpieczą materiał. Dzięki nim materiał jest mniej podatny na zabrudzenia i nie absorbuje wilgoci.


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Jadalnia, Kuchnia, Salon, Sypialnia
Modne kolory ścian i mebli w 2020

Obecny rok to ewidentny powrót do natury, spokoju i wyciszenia. Kolory, które będą dominowały w nadchodzących 12 miesiącach pokazują, jak bardzo ludzie […]

01.05.2020