24.02.2020

Biurko szkolne dla dziecka – 4 rzeczy, o których musisz pamiętać!


Aby dziecko chętnie się uczyło, rozwijało i było ciekawe świata, trzeba zadbać o kreatywny i atrakcyjny dla niego kącik do nauki. W tym zakresie przydadzą się odpowiednie dodatki, które zachęcą przyszłego lub obecnego ucznia do zdobywania wiedzy. Mogą to być: plakaty z odkrywcami lub naukowcami, kolorowe przyborniki, mapa świata, czy też tablica korkowa, na której maluch lub nastolatek będzie mógł przypinać ważne notatki, plan lekcji czy słówka z angielskiego. Niezbędnym elementem takiej strefy jest oczywiście nowoczesne biurko dla dziecka. Jeżeli chcesz, aby uczeń chętnie spędzał przy nim czas, musi być komfortowe, dopasowane do jego potrzeb i zainteresowań, a także funkcjonalne. Jakie biurka mogą spełnić te kryteria?

Biurko rosnące z dzieckiem

Zanim kupisz wybrany model biurka do nauki dla dziecka koniecznie upewnij się, że będzie ono wygodne dla twojej pociechy. Pierwszym czynnikiem, jaki musisz wziąć pod uwagę, jest jego wysokość. Biurko powinno być ergonomiczne, bo tylko takie zapewni komfort i pozwoli uniknąć problemów z kręgosłupem. Jeżeli twój maluch dopiero zacznie naukę w szkole, wybierz mebel o wysokości około 55 cm. Pamiętaj jednak, że w tym czasie szybko rośnie, przez co nawet już po 2-3 latach może być konieczna wymiana mebla na inny, wyższy. Dlatego miej na uwadze takie dogodne rozwiązanie, jak biurko regulowane. Dla dziecka oznacza ono większy komfort, bowiem w miarę upływu czasu można je podwyższać i dopasowywać do potrzeb rosnącej pociechy. Dla ciebie będzie oznaczać oszczędność pieniędzy – w końcu posłuży przez wiele długich lat.

Biurka dziecięce i młodzieżowe dopasowane do zainteresowań

Biurko do rysowania dla przyszłych artystów? Do pisania dla miłośników książek? A może biurko młodzieżowe idealne do czytania i zgłębiania wiedzy dla żądnych wiedzy naukowców? W każdym tego typu przypadku może sprawdzić się biurko wyposażone w ruchomy blat, który sprzyja rozwijaniu pasji. Biurka młodzieżowe najczęściej są wyposażone w takie udogodnienie, ale jeśli nie chcesz takiego kupować, zwróć uwagę na nachylenie w klasycznej wersji mebla. Optymalnym biurkiem do rysowania jest takie o nachyleniu około 5 stopni, natomiast do czytania czy pisania – z około 30-stopniowym nachyleniem.

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?

Najlepiej jest ustawić biurko pod oknem lub w jego bliskim sąsiedztwie, tak, by móc w pełni wykorzystać wpadające do pokoju światło dzienne. Sprawdzi się ustawienie zarówno bokiem, jak i przodem do okna, przy czym ta pierwsza opcja powinna uwzględniać to, którą ręką pisze twoja pociecha. Jeżeli dziecko jest praworęczne, okno powinno znajdować się po lewej stronie, jeśli leworęczne to po prawej. Takie same zasady obowiązują w przypadku ustawiania lampki biurkowej.

Poza tym, ustawiając biurko na wprost, warto pamiętać o zamontowaniu dobrej jakości żaluzji, które ochronią dziecko przed rażącymi promieniami słonecznymi.

Jakie biurko dla dziewczynki, a jakie dla chłopca?

W rzeczywistości nie ma znaczenia, czy wybierasz biurko dla chłopca, czy dla dziewczynki. Pożądany charakter możesz nadać meblowi poprzez wybór odpowiednich dodatków. Oczywiście w ofercie sklepów znajdziesz różowe czy niebieskie fronty i blaty, które podkreślają do kogo należy pokój, ale bez takich rozwiązań spokojnie można się obejść.

Wybór uniwersalnego biurka jest o tyle korzystniejszy, że jeśli dziecku znudzi się wystrój, łatwo zmienisz go z pomocą nowych dodatków. W tym wypadku sprawdzi się na przykład biurko UNO lub Hanger. To pierwsze ma bardzo elegancki i stylowy blat, który doda klasy każdemu wnętrzu. Sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych wnętrzach, i co ważne, może być zawieszone na dowolnej wysokości. To ostatnie udogodnienie oferuje również biurko Hanger – klasyczny mebel, w którym twoja pociecha ukryje książki, zeszyty czy inne ważne dokumenty.

Nadal zastanawiasz się nad wyborem biurka? Koniecznie zajrzyj do naszego tekstu o biurkach składanych i podwieszanych, gdzie znajdziesz więcej inspiracji i przydatnych porad!


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Biuro, Pokój młodzieżowy
Jakie krzesło do biurka?

Ergonomiczne krzesło do biurka – na jakie parametry zwracać uwagę? Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest przede wszystkim wysokość. Zarówno […]

08.06.2020