27.03.2023

Świąteczne porządki – jak przygotować dom?


Są tacy, którzy lubią robić porządki, ale dla większości z nas to przykry obowiązek. Jednak idą święta, a co za tym idzie rodzinne spotkania i dom pełen gości. Jak, nie tracąc radości, przygotować dom na ten niezwykły czas? Poznaj kilka prostych trików. 

Zadbana armatura kuchenna i łazienkowa

Nawet na najlepszej armaturze z czasem pojawią się zabrudzenia. Niechlubnym królem jest tu oczywiście nieestetyczny osad z kamienia. Uporasz się z nim w łatwy sposób wyciskając odrobinę soku z cytryny i smarując nim zabrudzone powierzchnie. Po spłukaniu ciepłą wodą nie powinno już być po nim śladu.

Sporo elementów w domu – w tym również armatura – produkowana jest ze stali nierdzewnej, która może z czasem matowieć i prezentować smugi. Tutaj znowu zadziała coś, co każdy z nas ma w domu. Czystą ściereczkę lub ręcznik papierowy polej olejem, np. rzepakowym. Tak wypolerowane powierzchnie długo będą lśnić jak nowe. Podobnie postępuj z okuciami czy poręczami. 

Sposoby na zniszczenia mechaniczne

No dobrze, czyszczenie brudu to jedno, ale co zrobić, gdy doszło do mechanicznego uszkodzenia? Meble drewniane mają to do siebie, że mimo wysokiej jakości surowców i odpowiedniego zabezpieczenia na etapie produkcji, są w pewnym stopniu podatne na zarysowania. Wystarczy zmieszać pół szklanki oleju z sokiem z połowy cytryny, a następnie tak przygotowaną mieszankę wetrzeć okrężnymi ruchami w uszkodzone miejsce. Powierzchnia będzie bardziej błyszcząca, a uszkodzenia przestaną rzucać się w oczy. 

Czyszczenie kanap 

Każdy kto ma w domu dzieci bądź zwierzęta wie, że utrzymanie kanapy w nieskazitelnym stanie to trudne, by nie powiedzieć syzyfowe, zadanie. O ile na niektórych materiałach nie widać aż tak plam, to są takie, których czyszczenie może wywoływać w nas obawy – np. welur. Ale poradzisz sobie i z tym. Przygotuj letnią wodę ze środkiem czyszczącym w postaci chociażby szarego mydła. Dodaj do tego kilka kropel amoniaku. Nasączoną tym specyfikiem ściereczką zapierz tkaninę z włosiem. Następnie osusz czyszczone miejsce, możesz to zrobić za pomocą suszarki. 

Jak odświeżyć ciemne meble?

Ciemne meble są stylowe i piękne, ale nie wiesz jak je odświeżyć? Zaparz czarną herbatę dodając do litra wrzącej wody 3 albo 4 łyżeczki herbaty. Gdy napar ostygnie nasącz nim gąbkę lub ścierkę i przetrzyj powierzchnie mebli.

Soda oczyszczona na zabrudzony materac

Warto szczególnie dbać o materac, aby utrzymywał wysoką jakość przez długi czas. Jeśli chcesz go jedynie odświeżyć, wystarczy, że rozprowadzisz po powierzchni sodę oczyszczoną zostawiając ją na kilka godzin. Następnie należy ją odkurzyć. Nieco inaczej trzeba postąpić z plamami. Na nie zadziała czyszczenie na mokro – dodaj do niewielkiej ilości wody dwie łyżki sody i nałóż na zabrudzone miejsce. Po trzydziestu minutach zetrzyj mieszankę wilgotną ścierką. 

Jak widzisz, na wiele problemów przy sprzątaniu w domu można znaleźć uniwersalne, proste i tanie rozwiązanie. Zaproponowaliśmy w sumie kilka podstawowych składników, które każdy z Was z pewnością posiada. Tak więc do dzieła – wypróbuj nasze triki, ciesz się efektami świątecznych porządków, a zaoszczędzone środki i czas przeznacz na przyjemności. 


Podziel się artykułem
Podobne artykuły
Salon
Minimalizm zamknięty w kolekcji Tue

Kolekcja TUE to wyjątkowy zestaw mebli do salonu łączący w sobie minimalizm i elegancki design. Produkty wyróżniają się funkcjonalnością, a co za tym idzie, […]

29.12.2021